Јубиларна, 10. по реду Књижевна колонија, ове године биће одржана од 2. до 6. децембра, најавила је гостујући у нашем програму Катарина Милановић, директорка ЈУ „Народни универзитет“ Врање. Посебан акценат у програму дат је младим писцима и књижевницима из Врања.
Јубиларна Књижевна колонија је конципирана тако да привуче све узрасте љубитеља писане речи, од најмлађих до најстаријих, рекла је за наш програм Катарина Милановић, директорка ЈУ „Народни универзитет“ Врање.
Претходне Књижевне колоније су поставиле високе стандарде које треба достићи, указује директорка Милановић.
Комплетан програм предстојеће литерарне манифестације биће објављен у наредних неколико дана, најављује она и додаје да он укључује и путописе, као и дела за најмлађе.
– Ове године, акценат стављамо на младе писце и књижевнике из Врања.
Имаћемо две премијере књига које су светлост дана угледале на овогодишњем Сајму књига у Београду.
То су дела „Селфи из Бергена“ Сунчице Денић и „Приче и ожиљци“ Милана Ружића.
Поред аутора, о овим и другим књижевним делима која ће бити представљена на Књижевној колонији, говориће књижевни критичари, универзитетски професори и уредници неколико књижевних интернет портала – најављује наша саговорница.
Као и претходних година, писци који учествују у програму, држаће и интерактивне литерарне радионице са ученицима врањских основних и средњих школа.
Изложба „Ретроспектива“ Зорана Петрушијевића Зопа, која је пред изузетно великим бројем посетилаца отворена последњег дана октобра у Галерији Народног универзитета и даље привлачи велику пажњу публике.
– Изложба Зоран Петрушијевића је била изузетно посећена. Врањанци су били веома заинтересовани да је виде, а занимљиво је да смо имали и организоване посете ученика врањских школа.
Сви они који је још увек нису видели, могу да дођу још наредних десетак дана, јер заиста се ради о изузетној поставци коју вреди погледати – поручује Катарина Милановић.
Након ове изложбе, Народни универзитет припрема поставку још једног врањског уметника.
У среду, 27. новембра биће приређено отварање изложбе под називом „Балканска геометрија“ Милоша Милошевића, Врањанца који живи и ствара у Скопљу, у Северној Македонији, а прве сликарске кораке је начинио у Ликовној радионици Народног универзитета.