Успомена на све врањске фудбалске легенде

Ненад Ђорђевић отвара изложбу

У Галерији Народног музеја у Врању представљена је монографија Историјског архива „31. јануар“ „Лоптачки спорт у Врању – од турског гробља до звезда“, ауторки Милене Стојиљковић и Сузане Петровић.

Истовремено је отворена и пратећа изложба фотографија и докумената који приказују историју фудбала у Врању. На овај начин је Историјски архив обележио дан оснивања установе и свој 63. рођендан.

Монографија „Лоптачки спорт у Врању – од турског гробља до звезда“ чува успомену на све локалне спортске легенде, чува од заборава све фудбалере које су својим талентом, радом и упорношћу створили и одржали фудбал у Врању, рекао је отварајући изложбу градски већник за спорт, Ненад Ђорђевић.

– Мислим да је то веома значајно за наш град, јер све оно што забележите у писаном облику, чува се од заборава и постаје трајно и вечно.

Искрено ме радује што су људи из Историјског архива одрадили ову причу и на томе им захваљујем.

Договорили смо се да у наредном периоду тема буду и други клубови и спортови, а све са циљем да их сачувамо од заборава – рекао је Ђорђевић.

Истраживање које је послужило за писање монографије и припрему пратеће изложбе трајало је годину дана, што је релативно кратак период за један овакав подухват, каже коауторка Милена Стојиљковић.

За почетак развоја фудбала у граду, односно лоптачког спорта, како се онда звало, узима се 1919. година, када је основан први клуб у Врању, наводи ауторка.

Изложба и монографије бележе имена тих пионира који су донели и одржали најпопуларнији спорт на свету у нашем граду, а сва документација није могла да стане у књигу.

– Изложба попуњава празнине које смо оставили у монографији, јер нисмо могли да побројимо све актере.

Баратали смо подацима до којих смо дошли истраживањем у Архиву Југославије и из часописа и дневних новина које смо, нажалост, једино и имали, јер сачуване арховске фондове лоптачких и других спортских удружења нисмо имале, ни за старији, ни за новији период – каже Милена Стојиљковић.

Ауторка додаје да је истраживање дало прецизније податке, нарочито о оснивању свих фудбалских клубова, укључујући и најстарији од њих, који се одржао до данас, ФК Динамо.

Након прошлогодишње монографије и пратеће изложбе о почецима и развоју тениса у Врању, Историјски архив „31. јануар“ има част и задовољство да суграђанима представи и причу у историји фудбала у граду, каже директор установе, Ненад Јовић.

– Ја бих искористио овај тренутак да се захвалим свим Врањанцима који су нам уступили своју личну архивску грађу како би изложба била овако богата, јер имамо преко 200 слика.

Наши суграђани ће по први пут моћи да виде како је изгледао развој најпопуларнијег спорта у Врању током 20. века.

Ми на југу дефинитивно јесмо спортска нације, што смо показали и прошлог октобра, када смо обележили 100 година тениса у Врању – указује Ненад Јовић.

Монографија и изложба су фокусиране на период од 1919. до 1999. године и представљаће најпотпунију документарну грађу за наставак приче о фудбал у Врању и током 21. века.

Please follow and like us:
Друштво Спорт