Нови правилник о пртљагу у друмском сличан правилнику авио саобраћаја

Због мањег броја путника који је злоупотребљавао правила пртљага, уводи се пракса слична правилу у авио саобраћају. Нови правилник о путовању без законске регулативе каже, да ће туристичке организације одлучити да ли ће се придржавати тог правилника, а он гласи да један путник има право на једно седиште, један велики кофер и један ручни пртљаг који ће стати у кабинском делу изнад седишта.

За нови правилник којег ће се придржавати или не туристичке организације, не постоји законски оквир, каже Александар Сенчић, директор ЈУТЕ. Он наглашава да ће се новог правилника који се односи на количину пртљага коју путник може понети на путовање, придржавати већи број туристичких агенција у Србији. Циљ овог правилника је безбедност путника.

-Правило јесте једна торба једно седиште, сматрамо да је сасвим довољно за трочлану породицу која путује аутобусом да има три велика кофера од 20-ак или 25 килограма. Све оно што је непотребно или што не треба да се носи на одмор када се иде аутобусом, већ сопственим аутомобилом, као што су лежаљке, сунцобрани, чамци и остале ствари, то ће овог пута морати да буде у договору са туристичким организацијама. Уколико буде имало места у аутобусима, путници ће морати да најаве агенцији и провере услове, да ли ће бити доплате пртљага, речи су Сенчића.

Тим поводом смо обишли саобраћајно предузеће са најдужом традицијом на југу Србије, Кавим Јединство и разговарали о новом правилнику и чули корисне информације од Маријане Мишић, комерцијалисте овог предузећа.

-Ми смо 31. маја добили препоруку од ЈУТЕ, да би требало због претходних проблематика које смо имали са пртљагом путника, да на најбољи начин то решимо и донета је одлука већине агенција, да се пртљаг путника смањи на један кофер по путнику и једна ручна торба која би могла да стане изнад седишта у аутобусу. Моја препорука путницима је да лепо прочитају и упознају се са програмом путовања, општим условима о путовању и ту ће видети која су њихова права, а које обавезе, наглашава Мишићева из саобраћајног предузећа „Кавим Јединство“.

Што се тиче хране, Маријана Мишић додаје да агенције не врше проверу понетих ствари у самим коферима, али да је фабрички упакована храна дозвољена за пренос преко границе. Оно што ће од овог лета бити строже контролисано јесте кабински пртљаг, дакле у самом аутобусу неће смети да се уносе кофери.

-Полиција има право да уђе у аутобус и погледа кабину, што иначе ради у већини случајева. Уколико увиде неку неправилност наравно да могу да санкционишу, а те казне износе од 300 хиљада, до 2 милиона динара. На то се не односи допуна у смислу дечјих колица, која су неопходна породицама са малом децом. Сва склапајућа колица могу да се понесу и мислим да агенције неће правити изузетак., додаје комерцијалиста предузећа за саобраћај „Кавим Јединство“.

Све туристичке организације које се буду придржавале овог правилника о пртљагу у општим условима свог пословања унеће нови правилник, на путницима је да га се придржавају било то путовање до летовалишта или било које државе у Европи или градовима наше земље.

Please follow and like us:
Друштво