
Влада Србије донела је недавно одлуку, којом се стварају услови да се на тржиште пусти у промет 60 нових лекова који се издају на рецепт. За те лекове добијена је дозвола Агенције за лекове и медицинска средства Србије за стављање у промет На овај начин повећава се конкуренција лекова, укупна понуда и снабдевеност тржишта.
Ово је изузетно важна тема за пацијенте, каже директорка Градске апотеке у Врању, Ивана Костић. Постојала је одлука Републичког завода за здравствено осигурање да се 245 нових лекова стави на листу и чекала се потврда Владе.
-Овом приликом је проширена листа лековима који су паралеле неким већ постојећим, где ће бити обухваћене све групе лекова и за дијабетес и хипертензију и уринарне инфекције и за неке компликованије ствари, као што је мултипла склероза или за онколошке пацијенте. Циљ је да се покрију евентуалне несташице, које су биле у ранијем периоду, тако да другим паралелама може да се надомести да пацијенти имају континуитет у снабдевању, каже Костићева.
Предност је велика и када је пословање Градске апотеке у питању, јер је једина дежурна апотека која ради 365 дана у години и 24 сата дежура. То је једина апотека где могу пацијенти да се снабдеју и ноћу недељом. У сусрет пацијентима донета је још једна новина, односно олакшица. До сада су пацијенти након што им специјалиста препише лекове морали да заказују и одлазе код изабраног лекара.
-Да би се све то мало ублажило, са електонским рецептом, дигитализацијом, омогућено је да се терапија коју преписује лекар специјалиста одмах види код нас на платформи. Да би могла да се узме бесплатно на рецепт, потребно је да терапију потврди лекар опште праксе. Уколико су хитне ситуације или ноћна дежуртсва, онда је могуће и да се купи тај лек или антибиотик, јер се види да је специјалиста преписао, додаје директорка.
Иначе, Апотекарска установа Врања је одлично снабдевена и лековима и препаратима за све болести и тегобе које проузрокује ово нестабилно време. С обзиром да послују у Граду који је на транзитној рути спремно дочекују и предстојећу туристичку сезону.
-Многи људи на путовању сврате код нас, да допуне путне апотеке, које мора свако да понесе за изненадне ситуације које могу да се десе на путовању.
Због оштећења озоноског омотача велико је зрачење и зато је препорука у наредном периоду користити средства са високим фактором заштите, истиче Костићева.