Уз ватромет и шампањац Нова 2025. година је дочекана широм света, али у неким земљама постоје и додатни специфични обичаји који треба да донесу срећу и благостање, па су тако тачно у поноћ у Шпанији, Португалу и у већини земаља Латинске Америке њихови становници јели „срећну храну“, као што су 12 зрна грожђа, у Данској су скакали са столица или софа да би „ускочили“ у срећну Нову годину, док су на Куби са улазних врата избацивали кофе прљаве воде – да избаце све што је лоше.
За многе Французе најбољи начин да започну нову годину је – са хрпом палачинки, Немци за срећу више воле марципан, а у Холандији се на почетку нове године једу крофне и храна у облику прстена, преноси амерички магазин за путовања Афар.
У Естонији се током ноћи дочека Нове године једе седам, девет или чак 12 пута, јер се верује да за сваки поједени оброк особа добија толико пута више снаге у следец́ој години.
На Филипинима, традиција је да се у Нову годину уђе уз ношење одеће са шарама округлих облика – као што су тачкице, што по веровању промовише просперитет и срец́у, а уз то уобичајено је јести округло воц́е – попут поморанџе, лубенице или грожђа.
Ношење белог у новогодишњој ноц́и је традиција која има корене у Африци, а у Бразилу се у новогодишњој ноц́и одржава Феста де Лемања, у част богиње мора.
Кулминација догађаја је када сви, обучени у бело, трче у океан тачно у поноц́ да би прескочили седам таласа, а сваки талас и скок означавају посебну жељу.
У Сједињеним Америчким Државама, Нова година се дочекује уз свечану вечеру са породицом и пријатељима, уз песму и здравице, а једна од традиција у којој Американци уживају је и гледање новогодишњих свечаности са Тајмс сквера у Њујорку, са кога се одбројавање до почетка нове године емитује уживо на телевизији.
Нова година – 1. јануар, је државни празник у САД, а популарна америчка традиција је и доношење новогодишњих одлука, када људи обец́авају себи или другима да ц́е променити или остварити нешто ново у свом животу.
У Мексику, и у неколико латиноамеричких земаља, постоји традиција да у новогодишњој ноћи људи излазе из кућа и иду у краће шетње са празним коферима – да би им Нова година била испуњена путовањима и новим искуствима. Обичај са празним кофером упражњава се у скраћеној верзији и унутар куће – када се празан кофер постави у средину собе, а онда укућани шетају око њега.
Што се тиче обичаја на Куби, они су више усмерени на избацивање свега што је лоше у поноћ, у последњим секундама старе године, а обичај је да се канте пуне прљаве воде, у којима је симболично прикупљена сва негативна енергија из протеклих 365 дана, избацују право са улазних врата, током одбројавања до поноц́и.
Породице у Грчкој практикују да мало пре поноћи изађу из својих станова како би након поноћи, са почетком нове године, у стан десном ногом ушла најсрећнија особа међу укућанима – најчешће дете, што по веровању породици доноси срећу целе текуће године.
Данци имају обичај да у поноц́ скачу са столица или са софа – буквално ускачуц́и у нову годину. Сматра се да је срећа ако се скочи са столица, и да није добар знак ако се не скочи, па се обично тој традицији прикључују и гости из других земаља.
Шпанци у нову годину улазе тако што, по обичају, носе црвено доње рубље, које међутим мора бити ново – да би донело срећу.
У шпанским домовима породице и групе пријатеља једу 12 зрна грожђа, једно по једно, у поноц́ док звона звоне на кули Пуерта дел Сол у Мадриду.
Свако од ових 12 зрна грожђа представља један месец у години, а традиција налаже да треба појести свих 12 зрна пре него што откуца поноћ. Једна од новогодишњих традиција је и да се у чашу са пићем, са којим се наздравља у поноћ, стави златни новчић или прстен.
Јапанске новогодишње традиције имају фокус на здрављу, а Шогацу – Нова година, се обично слави посетом локалном храму како би се прошлогодишње амајлије – омамори, размениле за нове амајлије.
Након тога, људи уживају у традиционалној новогодишњој храни, међу којима је и икра харинге, за коју се верује да утиче на повец́ање плодности.
Нова година: Шпанци једу 12 зрна грожђа, Данци скачу са столица, Кубанци просипају воду
Please follow and like us: