Крпељи вребају у природи

др Слађан Станковић у студију РТВ Врање

Лепо време мами на излетишта, али и упозорава на опасност од крпеља. Доктор Слађан Станковић из Завода за јавно здравље апелује на грађане да се детаљно прегледају по повратку из природе и уколико пронађу крпеља, одмах потраже лекарску помоћ.

Забрињавајућа статистика показује да је од 307 тестираних крпеља, чак 64 било заражено бактеријом која изазива Лајмску болест. Због високог ризика од преношења, брза реакција је кључна за здравље.

-Вребају нас различите болести које могу пренети комарци, крпељи, уједи змија, оса, пчела. Када се налазимо у природи, морамо да будемо свесни превентиве и адекватног облачења током боравка. Топло је време и активност и комараца и крпеља је највећа од маја до краја октобра месеца и у том периоду се врше надзори на грозницу западног Нила. Напоменућу да је дужност сваке локалне самоуправе, што се града Врања тиче то је учињено, сузбијање одраслог соја комараца је учињено, уследиће још једноп наредне недеље. Извршено је сузбијање крпеља, оно што је важно јесте да у урбаним деловима сузбије озлеђивање од комараца, истакао је др Станковић.

Пчињски округ је по речима епидемиолога Станковића, едемско жариште по проценту заражености крпеља, чак 21 посто. Најугроженије је град Врање, општине Владичин Хан и Сурдулица, зато доктор упозорава на опрезније и савесније понашање и одевање у летњим месецима, када боравимо у природи.

-По први пут можемо говорити о проценту заражености крпеља на нашем подручју. Почели смо да радимо пис ис ар методологијом, како на лајмску болест тако и на крпељски ецефалитис што је веома важно. Могу рећи да су резултати упозоравајући, за месец дана тестирања и од 307 третираних крпеља имали чак 64 заражених борелијозом. Без обзира што је крпељ заражен, не долази увек до преноса заразе на човека, за то је потребно да се крпељ дуже задржи на кожи, додао је епидемиолог.

Доктор наглашава да је након убода крпеља потребно отићи лекару, а не самостално вадити крпеља из коже. Након тога се пацијент јавља епидемиологуи инфектологу ради праћења здравственог стања, а у ретким случајевима захтева и дуже лечење.

Please follow and like us:
Здравље