Стварање бољег пословног окружења и привредно конкурентније и јаче локалне заједнице са бољим условима за економски раст, отварање нових радних места и унапређење стандарда становника, један је од задатака којим се баве запослени у Канцеларији за локални економски развој.
Канцеларија за локални економски развој, при Одељењу за привреду и економски развој града, континуирано ради на остваривању десетогодишњег Плана развоја Града од 2021. до 2030. године. Прошлу годину, између осталог, обележило је аплицирање и добијање средстава од Министарства привреде за мост у селу Стропско. Јасмина Петровић самостална саветница у КЛЕР-у истиче да из Министарства привреде Врање годинама уназад остварују линију подршке.
-Сетимо се да је уз подршку Министарства привреде изграђена и обилазница, рађена атмосферска и фекална документација на простору Слободне зоне, израђена пројектна документација за Тренинг центар, који је сада у изградњи и ево сада ће се решити проблем моста у Стропском, који није само на виталној саобраћајници који води до зоне, већ је и саобраћајница коју користи становништво са тог подручја, каже Јасмина Петровић, самостална саветница у КЛЕР-у.
Инфарструктура је један од главних услова за привредни развој и за долазак инвеститора. Она је комплексна, јер садржи и транспортни, комунални, електоенергетски и ИТ сектор. Управо оваквим радом заокружује се “Слободна зона“ и мења слика читавог тог подручја, каже Петровићева и додаје да се изградњом Тренинг центра обезбеђују и неопходни кадрови.
– Образовање је детерминанта развоја и креирања људи и кадрова за рад, не само у привреди него и ванпривреди. Тренинг центар је својеврстан иновативни механизам. Дуално образовање је спона образовања са привредом. Тренинг центар даје неслућене модалитете каснијег коришћења.
Канцеларија за локални економски развој укључена је и у израду Стратегије образовања, јер нема економскг развоја без образовања.Током прошле године Клер је реализовао и мере из Локалног акционог плана запошљавања кроз субвенције за самозапошљавање и доделу грантова за набавку опреме. У току је фаза идентификације са којим мерама ће се ове године ићи, а које финансира локална сaмоуправа.
-Искуство из претходних година каже да субвенције за самозапошљавање имају добар одјек, добар одјек имају субвенције за постојеће привредне субјекте, али ми смо планом дали нешто шири програмски оквир, тако да се отвара простор ове или наредне године, евентуално и за стручну праксу, обуке на захтев послодаваца и све оно што је прописано Националном стратегијом запошљавања.
У току су разговори са једним међународним инвеститором који јесте заинтересован за улагање на простору “Слободне зоне“, на чијем опремању је доста тога учињено, каже Петровићева.