
Повећан је број пријема у Служби хитне помоћи Дома здравља у Врању, каже начелник доктор Слађан Станисављевић. Тегобе су углавном изазване високим дневним темепартурама које нарочито погађају хроничне болеснике. Начелник Станисављевић саветује обавeзно коришћење прописане терапије, избегавање кретања у најтоплијем делу дана и узимање доста течности.
Високе, праве летње температуре у јуну, већ узимају данак када је у питању здравље људи. То се најбоље региструје у Служби хитне помоћи врањског Дома здравља. Просек ноћних пријема у овој служби је и до 50 пацијената.
-Повећан је број пацијената, него што је уобичајено. Нарочито у вечерњим сатима после 19 сати. Испод 50 пацијената није. Синоћ је било 44 пацијента, а то је доња граница. Разликује се много од девне смене, где се углавном ради на терену, каже начелник Службе доктор Слађан Станисављевић.
Страдају најосетљивије групе, пре свих хронични пацијенти, они са срчаним и кардиоваскуларним проблемима и астматичари. Већ се дешавају и колапси на јавним местима изазвни управо високим температурама, каже доктор и саветује.
-Обавезно је узимање прописане терапије. Такође треба избегавати излазак у најтоплијем делу дана. Неопходно је узимање што више незаслађене течности и јести воће и поврће, саветује доктор.
Врућине терају људе да више бораве у природи, а време је и пољопривредних радова, па нису ретки ни уједи инсеката, попут оса и стршљенова, као и крпеља. Најважније је знати како пружити себи самопомоћ, одмах у тренутку, до доласка хитне помоћи, јер нису ретке ни алергијске реакције.
изјава
-Хладне облоге су под бројем један. Жаока треба да се извади, неким тупи предметом или ноктом да се одстрани. Никако између прстију или пинцетом, јер онда истискују отров и брже се он ресорбује у организам, објашњава доктор.
Подсећамо и да је уведено обавезно тестирање након уједа крпеља, како би се утврдило да ли је био заражен.