
У холу на спрату ОШ „Вук Караџић“ недавно је постављена макета старе школске зграде, коју је пре четири и по деценије заменио садашњи објекат.
Макету је израдио Врањанац Нинослав Ристић, некадашњи ђак Вукове школе, којем су за израду била потребна четири месеца.
Основна школа „Вук Караџић“ у Врању је на дан Светог Саве, школске славе, обогатила свој ентеријер неуобичајеним експонатом.
У холу на спрату школе постављена је макета старе школске зграде, која се у основи простире на четири и по квадрата, а тешка је близу 200 килограма.
Аутор макете је некадашњи ђак Вукове школе, Нинослав Ристић, којем су била потребна четири месеца да на овај начин забележи део историје најстарије школе у граду, за коју су везане бројне генерације Врањанаца.
Иницијатива је потекла од директорке школе Марине Стојановић и наставника историје Мирослава Трајковић, каже Ристић и додаје да је макету радио по сећању и према архивским фотографијама из седамдесетих година прошлог века.
– На основу тих фотографија, урађена је веродостојно и по свим стандардима који су потребни за израду једне овакве макете.
Има ту дрвета, кнауфа, гипсаних елемената, а ту су чак и неки природни елементи – каже Ристић.
Много времена и труда је потребно да прође од идеје до реализације, а наш саговорник наводи да је потребно познавање најмање седам заната да би се направила једна оваква импозантна макета са много детаља.
– Најбитније је познавање свих елемената свог посла. Најважнија је израда конструкције, а након тога је само улепшавање – истиче наш саговорник.
Нинослав Ристић се макетарством бави петнаестак година и почео је са макетама бродова и једрењака које и даље израђује са пуно љубави и стрпљења.
Знање је стицао сам и брусио га временом током израде разних макета јер се, каже, најбоље учи кроз рад.
– Учио сам углавном из стручних часописа и преко интернета.
Много тога сам научио сам, радећи, јер вас посао и жеља да урадите нешто тера да се сами усавршавате у том послу – наводи Нинослав.
Иначе, Основна школа „Вук Караџић“ најстарија је школа у Врању и почела је са радом 1878. године, када је град ослобођен османлијске владавине.
На садашњој локацији је од 1910. године и током наредних седам деценија је дограђивана и адаптирана.
– Иницијативу је покренуо тадашњи председник врањске општине, чувени Риста Стајић.
Градња школе је почела кулуком народа, а коришћен је материјал порушених градских џамија.
Изградња је коштала 40 хиљада тадашњих динара – каже Ивана Генов, педагог школе.
Поред образовне и васпитне, некада једина школа у граду је имала и своју друштвену улогу, што нам говори податак да је у њој отворено прво градско купатило.
Стари објекат је порушен 1979. и наредне године је свечано отворена нова школска зграда у којој данас учи нешто више од хиљаду ученика.