
Март се у целом свету обележава као месец борбе против рака, што је прилика да се говори о распрострањености ове опаке болести, али још и више да се укаже на значај превентиве.
Рак је излечив, али само ако се открије на време, поручио је за програм РТВ Врање др Коста Здравковић, онколог и начелник Дневне болнице за хемиотерапију ЗЦ Врање.
Број оболелих од онколошких болести је све већи у целом свету, а проценат смртности је и даље висок.
Ипак, канцер јесте излечив у великом броју случајева, али када се открије на време, због чега је кључ борбе против ове болести у превентиви.
Превентива укључује здраве стилове живота, правилну исхрану и довољно кретања, а када је реч о здравственој заштити, у последње време се много говори о скринингу за поједине врсте рака.
Скрининзи се обављају преко Домова здравља, дакле преко изабраног лекара, који даље упућује на одељење са одговарајућом дијагностиком, истиче др Здравковић.
– У оквиру ЗЦ Врање може да се ради скрининг за карцином дебелог црева, затим, гинеколошки скрининг и скрининг за карцином дојке – наводи наш саговорник.
Код лекара треба ићи пре него што осетимо било какве симптоме, истиче он јер је реалност да у ЗЦ Врање дуже време постоји проблем презаузетости апарата и медицинског особља.
– Али, код превентивних прегледа то уопште није проблем зато што нема хитности.
Када некога нешто боли, тада постоји хитност, када га не боли, тада нема хитности, закаже се преглед за, на пример, два месеца, наставља се са редовнм активностима и за два месеца се уради преглед.
Након тога, зна се, ултразвук груди и стомака на шест месеци, лабораторијске анализе на шест месеци, гинеколошки преглед, такође на шест месеци, као и уролошки преглед код особа старијих од 50 година, јер су то превентивни прегледи који нам могу побољшати шансе да преживимо у овом суморном времену – указује др Коста Здравковић.
У Дневној болници за хемиотерапију се повећава палета иновативних онколошких лекова које су пацијенти морали да примају у другим установама, најчешће у Нишу.
Од прошлог месеца се иновативна терапија за рак дојке може добити и у Врању.
– То је на месечном нивоу, отприлике, 35 пацијенткиња овде у Дневној болници, које су сваког 21. дана ишле у Ниш да приме терапију.
Од тих иновативних терапија, од јуна претпрошле године се овде даје и биолошка терапија за метастатски карцином дебелог црева – наводи др Здравковић. Од почетка рада Дневне болнице за хемиотерапију, пре 15 година, број пацијената се утростручио, указује др Коста Здравковић и поручује да променом животних стилова и превентивним прегледима ипак и даље можемо да ублажимо ову суморну статистику.