У школској 2024/25. години, Гимназија „Бора Станковић“ оформила је ново одељење, које чини 16 ученика са посебним уметничким способностима. У питању је смер за аудио – визуелне уметности, а како смо на почетку школске године, обишли смо ово одељење и разговарали са ученицима и њиховим професорима који им предају стручне предмете.
Специјализовано одељење за ученике са посебним способностима за сценске и аудио-визуелне уметности ради по програму који отвара простор за креативан рад. ‘Тим поводом смо обишли новоотворено одељење Гимназије „Бора Станковић“ и разговарали са професорима и ученицима, који по први пут у Врању имају прилику да едукују и буду едуковани за овакав стручни профил.
-Имамо нови смер, почео је да ради у овој школској години са 16 ученика са посебним интересовањем различите врсте и форме уметничког израза, као што су позориште и филм, форографија, стрип, други креативни садржаји који могу да се нађу на интернету, музичка и ликовна уметност, речи су Ане Стојиљковић професорке српског језика.
-Прошле године сам чула да ће овај смер бити у врањској Гимназији и помислила сам, као би било да се у томе испробам. На пријемном испиту сам одлично прошла и сада сам ту, део овог одељења, рекла је Софија Станковић.
-За ове три недеље сам се доста упознала и са професорима и другарима и могу рећи да сам се добро снашла. Проналазим себе у овом смеру, а љубав према глуми је ту од малена, још из вртића када сам учествовала на разним приредбама, речи су Вере Пешић.
-Љубав према глуми долази од малена, а своје глумачке способности развијам у школи глуме, овде сам у школи члан драмске секције, истакла је Ива Пашалић.
-За сада на овом смеру ми је одлично, доста тога ћемо научити што се глуме и уметности тиче. Иначе у свету глуме сам дуго, идем у школу глуме и волела бих тиме да се бавим, нагласила је Тијана Ристић.
Ученици прве године који похађају смер аудио – визуелне уметности имају све природне и друштвене предмете као и ученици на осталим смеровима Гимназије. Њихово едуковање се разликује у стучним предметима као што су аудио – визуелна уметност и сценске уметности.
-Ово је предмет који имају само они и нико више у Гимназији и у оквиру овог предмета ћемо се понајвише бавити Историјом и теоријом позоришта. За сада радимо на препознавању позоришних термина и прилично нам добро иде, следеће недеље обилазимо Позориште, а настава се истовремено одвија кроз часове теорије и часове вежби, истакла је Нела Димитријевић професорка Гимназије „Бора Станковић“.
-Ове године први пут предајем предмет Аудио – визуелна уметност и то је предмет који се по некој структури разликује од ликовне културе. По самој форми је специфичан јер се директно улази у неку материју савременог типа јер се конкретно бавимо телевизијом, медијима, интернетом. Бавимо се покретним сликама, додао је Александар Ђорђевић професор Гимназије „Бора Станковић“.
Иако је ово специјализовано одељење и многи од њих имају интересовање ка глуми, они ће на крају свог четворогодишњег школовања, имати проходност на свим факултетима у зависности од свог интересовања.