
Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да је НАТО бомбардовање СР Југославије 1999. године било преседан и кршење међународног права, што се Западу сада враћа као бумеранг.
Он је у интервјуу за швајцарски Велтвохе појаснио да је бомбардовање било преседан који је значио да велике силе, када то желе, могу да крше међународно право, као и да им се то сада враћа као бумеранг, а као пример навео је сукоб у Украјини.
-Шта год да су радили против нас, сада виде са Украјином да чак и Руси користе исти наратив који су они користили против нас. И то је паметна одлука руског највишег руководства. Ја бих исто урадио да сам на њиховом месту. Није добро за нас, али је добро за њих. И какав одговор можете да им дате – да је бомбардовање Србије било легално? Није било, и они то знају. И само желе да избегну било какве приче о томе и да се не чују. А кад треба да кажу једну реченицу, кажу, па избегли смо велику хуманитарну катастрофу на Косову. Потпуно исту реченицу коју су користили Руси у Доњецку и Луганску. И сад питам своје пријатеље на Западу, реците ми шта сте радили 1999. године?, рекао је Вучић.
На питање која је најважнија лекција коју је извукао из бомбардовања 1999. године, Вучић каже да је превише лекција, али да људи морају да знају да је бомбардовање било апсолутно илегално, чак и без расправе која је вођена у Савету безбедности УН, без одлуке Савета безбедности Уједињених нација.
-Деветнаест држава чланица НАТО-а ујединило се против једне мале земље. Тада су били 519 пута богатији од Србије, 228 пута вецћи по површини, а 160 пута већи по броју становника. Напали су једну малу земљу и прекршили међународно јавно право. То је нешто што је створило велики преседан у свету, који многи називају косовским преседаном, јер тај преседан значи да су велике силе, када су то хтеле, прекршиле међународно јавно право; организовали су, подржавали сецесију територије која припада сувереној држави, међународно признатој држави, нагласио је Вучић.
Према његовим речима, они су говорили да је то зато што су имали холистички приступ, да су били веома алтруистички и хуманитарно оријентисани, а да сада када други раде сличне ствари, они су апсолутно против тога и говоре да је то против међународног јавног права, што Србија говори вец́ 26 година.
-Лично се сећам да су људи (у Србији) били достојанствени, поносни, сви су се плашили, али су заправо били веома храбри у отпору НАТО-у у то време, и ми смо од самог почетка знали да немамо шансе, као и да је исход онога што нуде Србији неминован. Хтели су да нас понизе. План у Рамбујеу је заправо био део свеукупног плана да га Србија одбије јер нико није могао да га прихвати. Чак је и Хенри Кисинџер говорио да је тај лист направљен да га Срби одбију јер ниједна друга суверена држава на свету не би могла да га прихвати. И онда су нашли довољан разлог, као и увек, један инцидент за који верујемо да је анти терористичка битка против добро наоружаних терориста на Косову, и говорили су да су тих 50, 52 људи били цивили и то су искористили као разлог за коначну одлуку против Србије и започели су бомбардовање Србије, Новог Сада, Београда, свих наших положаја на Косову и широм Србије, рекао је Вучић.
Он је подсетио да је у бомбардовању страдала двогодишња Милица Ракић, једногодишња девојчица Бојана у Куршумлији, а да је одговор Запада увек био исти – да је то колатерална штета.
„Сви су били колатерална штета, чак и за њих. Колатерална штета је 16 људи који су убијени овде у просторијама наше државне телевизије“, рекао је Вучић.
Вучић је рекао и да се веома плаши онога што Запад покушава да уради и са Републиком Српском и да се нада да се ствари неће вратити уназад.
Упитан о протестима у Србији и томе за шта га тачно демонстранти оптужују, он каже да су три захтева упућена тужилаштву, један влади Србије, што је Влада у потпуности испунила и да нису могли да оповргну чињеницу да је Влада то испунила.
-Али у ствари, мало је компликованије. Наравно, антивладине и антивучићеве протесте подржавају све опозиционе странке, подржавају и углавном финансирају споља, јер нико не жели да види независну политику ове земље. Нико не жели да види људе који сами доносе одлуке. Ако пратите, а верујем да то правилно пратите, протесте у Хонгконгу, кодно име је било ‘Вода’. Не можете видети никога, само је свуда, нема лидера, нема протагониста, никога кога заиста можете анализирати или испитати или показати јавности. И овде је исти образац, а на овим протестима учествују све невладине организације које финансира Оак фондација из Британије, УСАИД, Национална задужбина за демократију, шведска Сида и сви остали, и многе земље региона у име неких других већих земаља које не желе да се појављују овде јавно и отворено, и то је то“, рекао је Вучић.
Он каже да слуша све те људе, али и да се не плаши да каже шта мисли и истиче да се ради о покушају обојене револуције.
Вучић подсећа да су студенти увек у почетку говорили да су против насиља, а да сада, у последњих 20 дана, када су почели да блокирају људе, изазивају талачку кризу чак и на јавном сервису, блокирају линије аутобуског превоза и у Београду, али да су ту и опозициони лидери који учествују у насилним активностима.
-Урадили су то у парламенту, али ту су напади на градоначелника Ниша и посебно на жене у Нишу. То су биле ужасне сцене, знате, и људи то нису волели да виде, и то је било велико изненађење за мене. Ученици и њихови професори су о томе ћутали. Мислио сам да ће они то, макар и на слаб начин, осудити, али заправо нису. И сада мислим да су људи почели да схватају шта се дешава и шта се дешава у Србији“, рекао је председник Србије.
На питање новинара ко је покретачка снага која стоји иза протеста, Вучић каже да су државе из западног дела света то организовале, а онда подучавале организаторе протеста, држале предавања и остављале их да заврше посао.
Вучић напомиње и да је Европска унија одмах реаговала када је дошло до сукоба обичних грађана са демонстрантима, али да, када се десио најстрашнији догађај до сада у Нишу, нису уопште реаговали јер, како каже, насиље је за осуду када им одговара и политички им одговара, а насиље се није десило ако им не одговара и то је то.
-Тако то иде, и тако је ишло до сада. Сутра имам важан састанак са Антониом Коштом и Урсулом фон дер Лајен, и надам се, заиста се надам да ћемо моћи барем да саслушамо једни друге и да се мало боље разумемо, рекао је Вучић.
На питање да ли мисли да је овим кажњен због своје политике неувођења санкција Русији и вођења независне политике, Вучић наглашава да нема сумње да је кажњен, али и да је поносан што је кажњен.
Председник Србије Александар Вучић поручио је и на обележавању Дана сећања на страдале у НАТО агресији да нас пре 26 година нису победили, јер нисмо погнули главу и да је данас председник слободне земље која сама доноси своје одлуке и којом управља народ.