Високи званичници у манастиру Прохор Пчињски 2. августа

Mанастир Прохор Пчињски

Српска православна црква и њени верници у петак 2. августа обележавају празник старозаветног пророка и новозаветног светитеља Илије, у народу названог и Громовник. Истовремено држављани Северне Македоније обележавају Илиндан. О самом празнику и програму обележавања, разговарали смо са свештеником Eпархије врањске Немањом Милићем.

Немања Милић свештеник епархије врањске у студију Радио телевизије Врање

Пракса заједничког обележавања празника прекинута је пре више од 20 година, а онда је настављена 2022. године. Ово је трећа година како се традиција заједничког обележавања на највишем државном нивоу наставља.

-У манастиру Светог Прохора Пчињског слава ће се обележити Светом литургијом којом ће началствовати његово високопреосвештенство митрополит врањски господин Пахомије, Свети Пророк Илија је старозаветни пророк. На простору епархије врањске, манастир Кацапун код Владичиног Хана је посвећен пророку Илији и црква у Врањској Бањи где ће бити и прослављена храмовна слава, речи су свештеника Милића.

Велики број верника сваке године долази у манастир Прохор Пчињски како би присуствовао Светој литургији поводом овог значајног празника, а у најави је и ове, као и претходних година, долазак високих званичника државе.

-Најављен је долазак председника Републике Александра Вучића и председнице Републике Северне Македоније, који ће посетити манастир Светог Прохора Пчињског, као и сав верни народ који буде дошао на поклоњење и Свету литургију од 8 сати изјутра, након чега ће председници двеју земаља имати и разговоре у просторијама манастира, наглашава свештеник епархије врањске.

Бог је учинио многа чуда кроз Илију, кажу старозаветне књиге, укључујући васкрсење, спуштање ватре са неба и улазак у рај жив „огњем“. Он ће, према предању, бити претеча другог доласка Христовог, па ће се пред крај света опет јавити, да сузбије силу Антихристову. По народној традицији, Свети Илија се вози на ватреним колима која вуку четири коња, из чијих ноздрва избија пламен.

Уколико грми, пропашће сав род ораха и лешника, а од давнина је позната изрека: „Од Светог Илије, сунце све милије“. По предању, на празник Светог Илије пре подне је лето, а после подне јесен, након чега се, према веровању, више не треба купати у рекама.

Свети Илија Громовник је храмовна слава Православне црквене општине у Врањској Бањи, а такође и слава Градске општине Врањска Бања.

На дан Светог Илије у Врањској Бањи се организује вашар који традиционално окупља велики број људи.

Please follow and like us:
Друштво