Вируси обарају децу, гужве и у Диспаназеру и на Одељењу

Дечији диспанзер

Почетком фебруара, готово увек почиње сезона вирусних инфекција, које нарочито обарају децу. Респираторне инфекције и стомачни вирус доводи много деце како у Дечији диспанзер, тако и на Дечије  одељење врањске Болнице. Генерални савет је прање руку, проветравање просторија где деца бораве и избегавање великих скупова и колективних смештаја, ако дете већ има одређене симптоме.

Велики је број деце која траже нашу помоћ и током дана и током ноћи, каже начелница Дечијег одељења докторка Сузана Трајковић. Најчешће долазе са повишеном температуром и упорним кашљем, то су доминантни симптоми. Не мањка ни број деце са стомачним вирусним инфекцијама.

–  Углавном је попуњено више од 80 посто постеља на Дечијем одељењу. Деца долазе,  смењују се. Добро је што  добро реагују на терапију, тако да се не задржавају дуго, уколико нема компликација, каже докторка.

Компликације зависе од имунолошког статуса детета. Оно што је карактеристично је да деца углавном имају високе и дуготрајне температуре. То је оно чега се родитељи највише плаше, па и поред тога што дете добије терапију више пута се јављају код лекара.

-Најбитније је да детету дају антипиретик, лек за пад температуре, у адекватој дози и ритму давања. Непотребно је да се јављају лекару за сваки скок температуре у току дана. Температура буде присутна 3, 4, 5 дана, а има деце која и по 8 дана имају температуру. Прати се стање детета, какво је када падне температура. Дете треба да се хидрира, да се добро негује, да би се изборило са вирусном инфекцијом, саветује докторка.

Пожељно је и туширање када температура порасте, али адекватном температуром воде.  Долази и до дехидратације организма, нарочито код деце која имају стомачни вирус, а  симптоми су следећи:

-Таква деца су адинамична. Дете које је слабо хидрирано, има суве уснице, језик буде сув, беличаст и та деца су неактивна. Углавном траже мајчино крило, углавном леже, статична су. Већи број повраћања четири до пет пута, прави проблем деци. Уколко имају и високу температуру, требало би да се обрате лекару за помоћ.

Начелница саветује родитеље да децу,  након повраћања,  пусте да се одморе и до пола сата да се стабилизују. Не треба давати лекове одмах, ни течност, већ након одмора, кашичицом течност и то са паузама.

Please follow and like us:
Здравље