
Светски дан борбе против алкохолизма обележен је 1. априла са циљем подизања свести становништва о штетним последицама употребе алкохола. Конзумација алкохола, са својим широким спектром негативних ефеката, представља глобални јавно здравствени и економски проблем. Прекомерна употреба алкохола један је од најзначајнијих фактора ризика по здравље. Алкохол је најраспрострањенија и најприступачнија психоактивна супстанца, чија је злоупотреба често друштвено прихваћена. О овом проблему смо говорили са епидемиолог др Слађаном Станковићем из Завода за јавно здравље у Врању.
Сваке године у свету три милиона људи умре услед прекомерне употребе алкохола. Скоро трећина свих смртних случајева узрокована је повредама које су настале као последица конзумације алкохолних пића. Иако статистички подаци упозоравају и застрашујуће звуче, они говоре у прилог томе да смо нажалост, први на лествици по броју особа које имају проблем са алкохолом.
-Годишње се у свету региструје 240 милиона особа које имају проблема са зависношћу од алкохола, код нас таквих особа има 200.000. У свету годишње од последице алкохолизма умре три милиона људи, а код нас, осим 200.000 регистрованих особа које имају проблем са алкохолозмом, ми смо први на Балкану и 12. у свету по броју особа које имају проблема са алкохолом и зато је значајно говорити о овој теми, истакао је др Станковић.
Према подацима последњег истраживања здравља становништва, спроведеног 2023. године у Републици Србији, 50,7% становништва не конзумира алкохол (39,3% никада није пробало алкохол, а 11,4% га није конзумирало у претходних 12 месеци). У популацији младих узраста од 15 до 19 година, 52,7% није конзумирало алкохол, при чему је тај проценат значајно већи код девојака (57,2%) него код младића (48,1%). Мушкарци у Србији традиционално у већем проценту свакодневно пију – чак осам пута више у односу на жене.
-Алкохол се конзумира зато што утиче на смирирење, често се користи на слављима, али најчешће га конзумирају особе које су по природи затворене и ради опуштања. Он у почетној фази изазива расположење. Осим 200.000 регистрованих алкохоличара, нажалост процене кажу да је 5 пута више нерегистрованих особа са алкохолизмом у нашој држави, додаје наш саговорник.
Борба против алкохолизма није само индивидуална одговорност, већ и колективни задатак који захтева континуирану подршку, разумевање и ангажовање свих нас. Само заједничким снагама можемо градити здравије друштво и смањити негативне последице које алкохолизам доноси појединцима и њиховим породицама.