Систем енергетског менаџмента Града Врања најбољи у Србији

Дисплеј у холу Градске управе

Систем енергетског менаџмента Града Врања најбољи је у Србији, оценили су партнери на пројекту изградње соларне електране на крову Градске управе.  Врање је једини Град у Србији који је добио соларну електрану и  један је од 10 градова са Западног Балкана .

Соларна електрана вредности 53.000 евра, од чега је Град Врање учествовао са 10.600 евра постављена је на крову зграде Градске управе,  захваљујући томе што се наш пројекат истакао по иновативности, чиме је стекао пажњу партнера.

-Оно што је овај пројекат учинило  занимљивим за наше партнере и оно због чега су прихватили да га финансирају је иновативност која је дата пројектом. Не односи се  само на коришћење обновљивих извора енергије за производњу електричне енергије, пре свега  се односи на фазу која следи после извођења радова, уградње соларне електране, где грађани имају могућност на један транспарентан и прихватљив начин да виде колико соларна електрана производи тренутно, колико је произвела у претходном периоду, колике су уштеде у новцу,  у угљен диоскиду, све се то приказује у холу Градске управе, каже Данијела Бандовић, енергетска менаџерка.

И није само то што издваја нашу локалну самоуправу, која по питању зелене транзиције иде корак испред  у односу на многе друге градове. Између осталог,  наш Град је усвојио СЕКАП, односно Акциони план за одрживу енергију и климу.

-СЕКАП није обавезни плански документ. Међутим, Град Врање је показао тиме што се придружио Споразуму градоначелника, да жели да иде корак унапред,  да жели да се бори са климатским променама, да смањи свој карбонски отисак и да жели да се бави енергетским сиромаштвом.  Све те три ставке представљају три стуба СЕКАП-а, представљају мере које смо предвидели овим документом, како би смањили угљен диоксид до 2030. године и како би што бољи одговор дали климатским променама.

Због свега наведеног, неће се стати на овоме. Планови су спремни и даље се ради на енергетској ефикасности јавних објеката и на коришћењу обновљивих извора енергије.

-Градоначелник је више пута говорио о нашим плановима за котларнице, за топловод, који је већ завршен, где прелазимо на био масу и комримовани гас. Такође, ускоро ћемо изградити соларну електрану на вртићу “Бошко Буха“. Не бавимо се само соларном енергијом већ су ту и друге врсте енергије, то јест обновљиви извори енергије који се користе у нашем граду. 

Сви смо сведоци, колико се клима мења. Из године у годину имамо све већи број топлотних таласа, обилних падавина и осталих промена које се дешавају на територији нашег града, каже енергетска менаџерка.

Please follow and like us:
Друштво Економија