Милосављевић: Сваки вид насиља мора бити пријављен

Градска већница Данијела Милосављевић

Од 400 жена које су страдале у породичном насиљу у Србији, само три посто је претходно пријавило насиље, што је забрињавајући податак. Још једна негативна статистика говори да је свака пета девојчица узраста између 13 и 19 година доживела неки облик насиља. Није срамота и насиље треба пријавити, поручује градска већница Данијела Милосављевић.

Град Врање се сваке године прикључује светској кампањи “16 дана активизма против насиља над женама.“ Ова кампања почиње 25. новембра Међународним даном борбе против насиља над женама и завршава се 10. децембра Међународним даном људских права.

-Као и сваке године у току је наранџаста кампања. Зграда Градске управе је осветљена и тиме дајемо акценат да и Градска управа, заправо Град Врање, итекако води рачуна и храбро се супротставља и бори против било које врсте насиља, па тако и против насиља над женама. Просто да оснажимо сваку жену и поручимо да не треба да трпи, није срамота и треба пријавити. Такође, апелујемо и на наше суграђане који знају да се у некој породици дешава одређена врста насиља, да треба да пријаве и да те пријаве итекако могу да буду и анонимне, поручује градска већница Данијела Милосављевић.

Свако насиље мора бити пријављено, а што се тиче броја пријављених случајева на територији града, бројке су готово сваке године исте. Оно што јесте у порасту је породично насиље над старијим особама.

-Свака пријава мора да иде ка, пре свега, Центру за социјални рад, који је спона између свих тих институција које се баве овом проблематиком, конкретно између Полицијске управе и Тужилаштва. Уколико имамо акутно, тренутно насиље, у сваком случају ту је пријава Полицијској управи, а службеници Полицијске управе су едуковани за рад са жртвама насиља и они ће апсолутно одмах реаговати и иде даља процедура. Град Врање је ту да да подршку и женама које су жртве у смислу смештаја у Сигурној кући, одређене финансијске помоћи и слично, додаје Милосављевићева.

Поражавајући је податак да тек три посто жена које су страдале у породичном насиљу у Србији је заправо претходно пријавило насиље, а такође је и велики број жена које се након пријављивања враћају и настављају живот са насилником.

Please follow and like us:
Друштво