
Председник Координационог тела за општине Прешево, Бујановац и Медвеђа, др Александар Мартиновић, данас је обишао општину Прешево и са председницом Ардитом Синани и в.д. директором Координационог тела Ненадом Митровићем одржао конструктивни састанак о потребама и тренутном стању у овој општини, а тиче се запошљавања, водоснабдевања и социјалних питања.
Иако је на састанку било доста тема о којима су др Александар Мартиновић, председник Координационог тела за општине Прешево, Бујановац и Медвеђа и Ардита Синани, председница општине Прешево говорили и усагласили се да је реч о реалним проблемима и потребама које изискују додатну помоћ, било је и речи и о неким тешкоћама које је представила председница општине Прешево, а које је др Мартиновић демантовао и објаснио позадину проблематике.
-Када су у питању животна питања грађана, развојни пројекти, водоснабдевање, инвестирање и отварање нових радних места, ту смо апсолутно сагласни. То је нешто што је потребно општини Прешево, без обзира на то да ли се ради о Албанцима или Србима. Оно око чега се не слажемо, то су чисто политичка питања, јасно вам је да је за госпођу Синани, Косово и Метохија независна држава, за нас из Координационог тела, за државу Србију, Косово и Метохија је саставни део Републике Србије и сва наша размимоилажења око политичких питања се заправо тичу тог фундаменталног питања, статуса Косова и Метохије, истакао је Мартиновић.
Оно око чега се такође др Александар Мартиновић и његови сарадници нису сложили са излагањем председнице Синани, јесу положај Албанаца у општини Прешево, недовољно запошљавање, примењивање пасивизације.
-Координационо тело за општине Прешево, Бујановац и Медвеђа не сматра да су Албанци ни у једној општини дискиминисани ни по једном основу. Када Министарство унутрашњих послова утврди да одређено лице не живи на адреси свога пребивалишта врши се пасивизација те адресе, али пасивизација није измишљена како би напакостили Албанцима који живе на југу Србије. Што се тиче диплома са територије Косова и Метохије, не можемо да признамо документ који на свом печату има речи Република Косово, једноставно би то значило да ми признајемо Косово и Метохију као независну државу, што апсолутно није. Оно што ми се чини као посебан проблем када су у питању Албанци јесте језичка баријера, и на томе треба да се ради. Што се тиче запошљавања и недобијања уговора на неодређено време, то је држава Србија увела као рестиктивну меру у тешким временима и важила је за све, не само за Албанце. Наравно, учинићемо све да одређени број фабрика дође и у Прешево, Бујановац и Медвеђу, за нас је овај крај од стратешког значаја, како ни Срби, ни Албанци, ни Роми не би напуштали ово подручје. Да би све то постигли, потребно је мало више разумевања између локалне самоуправе и државе, између народа, и мислим да ћемо се на тај начин мало боље разумети, нагласио је Мартиновић.
Након састанка су делегације обишле ОШ „Ибрахим Кељменди“ , индустријску зону у општини Прешево, а затим и пожаром недавно захваћена подручја села Црнотинце и Рајинце. Др Александар Мартиновић је са припадницима Сектора за ванредне ситуације разговарао о ситуацији на терену и о последицама ватрене стихије. Како се из разговора чуло, у пожару је изгорело пет хектара шуме, од чега хектар и по до два борове шуме у власништву ЈП „Србија шуме“. Радиће се на процени штете и држава ће помоћи око санирања последица, рекао је Мартиновић. Људских жртава и материјалне штете у приватној својини није било. По протоколу је планиран и састанак са председником Савета Енкелом Реџепијем, међутим, састанак није одржан јер председник Савета Енкел Реџепи није прихватио да из просторије у којој је требало да се одржи састанак буде склоњена застава Албаније, иако је то затражено у складу са важећим законима и прописима.
На предлог др Александра Мартиновића да се састанак премести у другу просторију, како би се разговори ипак одржали, председник Савета је и ту могућност одбио, након чега су представници Координационог тела напустили просторије Савета.
Координационо тело остаје посвећено дијалогу и сарадњи са свим релевантним актерима у циљу унапређења живота грађана у општинама Прешево, Бујановац и Медвеђа.