Данас је последњи дан за плаћање пореза на имовину

Рок за плаћање четврте рате пореза на имовину за физичка, правна лица и предузетнике истиче данас. Рок је прописан законом о пoрезима на имовину, тако да важи за све пореске обвезнике пореза на имовину на територији Републике Србије. О томе, које су консеквенце уколико не платимо порез на имовину у одређена четири квартала, као и о томе ко редовно исплаћује порез у Врању, говорио је за наш програм Ненад Тасић, начелник Одељења за буџет и финансије града Врања.

О стању својих задужења порески обвезници Града Врања могу лично да се информишу у Градској управи, у просторијама Одсека локалне пореске администрације и за регистроване пореске обвезнике на порталу е – управе преко web апликације euprava.gov.rs – јединственог информационог система локалне пореске администрације.

– Порез на имовину се плаћа квартално, односно четири пута годишње и ово је четврти и последњи квартал када порески обвезници са територије града Врања треба да измире своја дуговања и избегну законом прописану камату која је у износу од 15,75 %. Такође, обезници који имају потписане репрограме за неизмирени порез на имовину, имају обавезу да поред рате за репорограм, уплате и редовну четврту рату пореза на имовину, рекао је за наш програм Ненад Тасић, начелник Одељења за буџет и финансије града Врања.

Тасића смо питали и ко све има право на репрограм, односно одложено плаћање неизмиреног пореза на имовину.

-Сви порески обвезници који имају нека заостала дуговања могу да се обрате одсеку локалне пореске администрације, да поднесу захтев за репрограм уз могућност 50 посто отписа камате, која је дозвољена законом о поступку у пореској администрацији. Такође, број рата странке саме одређују и пишу у захтеву, а службеници пореске администрације излазе у сусрет и одобравају број рата који они траже у репрограму, додаје наш саговорник.

По одлуци Града Врања, просечна цена квадратног метра стана опорезивања креће се од 670 до 700 евра, док је за опорезивање кућа тај износ од 300 евра и знатно се разликује од пореза у другим градовима. Град Врање има најмању цену пореза на имовину чак и од Лесковца, Јагодине, Ужица и Сремске Митровице, истакао је наш саговорник

-Када упоредимо физичка и правна лица, физичка су редовније платише. Најредовнији су пензионери, који су увек ту када је квартал за плаћање пореза на имовину и чекају у реду у Услужном центру Градске управе. Тада је и појачан рад наших колега који помажу пензионерима да попуне уплатнице и документацију, нагласио је Тасић.

Град Врање има пет зона за опорезивање и прве три зоне су у категорији градских зона, док су четврта и пета сеоске зоне. У току је израда Одлуке о просечним ценама квадратног метра и гледаће се да у наредној години буде минимално повећање одређених категорија и зона и очекује се 10 до 15 посто, речи су нашег саговорника.

Please follow and like us:
Друштво Економија