Европски дан особа са аутизмом обележио је наступ инклузивног хора “Свитац“ из Београда. Ове године значајан датум обележен је на мало вишем нивоу, како би се указало на значај инклузије и разумевања деце и особа са аутизмом.
Уз игру, плес и музику чланови инклузивног хора “Свитац“ представили су се врањској публици у камерној сали Позоришта’’ Бора Станковић’’. Овај јединствени инклузивни хор постоји од 2012. године и успешно спроводи своју мисију, а то је ширење инклузије кроз музику.
– Они су сви корисници наших услуга, јер удружење ‘’Свитац’’ чине искључиво стручњаци који се баве децом са било каквом развојном сметњом, између осталог и са аутизмом, и то су обично професионалци из својих области, редитељи, продуценти, глумци, професори физичког, све што је њима неопходно да буду укључени у свакодневне животне активности, а овога пута они нису са ове стране, да нешто гледају и прате, већ са друге, они су ове вечери вас забављали, каже Ксенија Мирковић из Удружења ‘’Свитац ‘’из Београда, која води овај инклузивни хор.
О свом наступу и учешћу у хору говорили су Вук Јоцић, Немања Митић, Сара Росић и Искра Пајко. Они су сви срећни што могу заједно да путују и наступају широм Србије.
Домаћин концерта је Удружење особа са аутизмом ‘’Говори гласно’’, које је са хором сарађивало у оквиру терапијских часова клавира и музике.
-Хор Свитац није обичан хор, то је хор љубави и видели смо до сада како они раде, на челу са Ксенијом Мирковић, која је изврстан терапеут, човек и слухиста и има сензибилитета за нашу децу, препознала је то и код нашег Богдана и мислим да она ради један вансеријски, буквално немогућ посао, и то са великом лакоћом, рекла је Данијела Савић, председница Удружења ‘’Говори гласно’’.
Ово је била прилика за сву децу са аутизмом, да певају и играју без размишљања о свом понашању и о томе колико су и да ли су бучна, али и за све госте да уживају у овом наступу.
Иначе, музика код особа са аутизмом игра врло важну улогу. Музикотерапија унапређује понашање и социјалну интеракцију, јача концентрацију и пажњу, повећава вербализацију и језички фонд, смањује анксиозност и побољшава свест о телу и координацију покрета.