Податак да је од 400 жена које су страдале у породичном насиљу у Србији, само три одсто претходно пријавило насиље је забрињавајући, изјавила је данас министарка без портфеља задужена за родну равноправност, политичко и економско оснаживање и спречавање насиља над женама Татјана Мацура.
Министарка је истакла да је због тога неопходно охрабрити жртве да пријаве насиље јер постоје институције система које су на првој линији одбране, као што су Министарство унутрашњих послова, Министарство здравља, Министарство за рад и социјална питања.
Она је истакла да је став Владе Србије у овом тренутку да се без изузетка верује жртвама насиља и да ће свако од појединаца који ради у институцијама система на прави начин одреаговати.
Мацура је истакла да је такође веома забрињавајућ податак да је свака пета девојчица узраста између 13 и 19 година доживела неки облик насиља, од којих 74 одсто није било спремно да то насиље и пријаве.
– Веома је забрињавајуће то што нису разговарале унутар породице.
Наш задатак је да путем традиционалних медија, али и друштвених мрежа, шаљемо поруку да је неопходно да се однос између родитеља и деце гради на квалитетнијем нивоу и када дође до оваквих непријатних искустава, девојчице и младе жене осећају слободу да се некоме повере – указује министарка.
Са друге стране, проблематично је и то што девојчице жртве насиља нису то пријавиле надлежним службама и то је проблем којим треба да се баве институције система.
– Најчешће се овај податак односио на девојчице које иду у основну и средњу школу, и најчешће се дешавало да се насиље непосредно дешава у школама.
У овом тренутку Србија има платформу ‘Чувам те’, на којој можете да пријавите насиље које сте доживели или уколико сведочите да се некоме насиље дешава.
То је једина гаранција која се односи на насиље у којем су укључена деца, која гарантује да ће институције система одреаговати.
– С обзиром на то да у Србији постоје закони који обавезују све оне који су сведоци насиља да то и пријаве, апелујем на грађане да поштују законе и да уколико сведоче неком насиљу, то и пријаве институцијама система – поручула је Мацура.
Насиља у друштву има, али релеватни подаци не указују на то да га је више него раније, изјавила је министарка Мацура и додала да је утисак да је више насиља ствара чињеница да се о њему данас више говори.