У прес центру Удружења новинара Србије у Београду, у недељу је одржана свечана додела награда 29. Интернационалног фестивала репортаже „Интерфер“.
Радио телевизија Врање се нашла у селекцији са емисијом Дејана Ристића „Најбоље чувана тајна домаћег рокенрола“.
РТВ Врање и РТВ Бујановац редовно учествују на „Интерферу“, на којем су често награђивани за своје емисије.
Ове године, конкурисали смо са три емисије: „У Колета Цара много свирала“ Тамаре Мишић у продукцији ТВ Бујановац, „Распевана сукаљка“ Лолице Поповић и „Најбоље чувана тајна домаћег рокенрола“ Дејана Ристића у продукцији ТВ Врање.
Ова последња емисија нашла се у званичној селекцији и конкуренцији за награде.
– Само учешће на једном оваквом фестивалу је успех. Међу око 300 пријављених репортажа, емисија РТВ Врање је ушла међу 16 најбољих и то је недвосмислен доказ квалитета оног што је урађено.
Мени је драго што сам данас овде и да се оно што смо урадили нашло међу најбољим достигнућима у новинарству ове године – рекао је Ристић.
„Најбоље чувана тајна домаћег рокенрола“ има за тему 40 година постојања и рада врањске групе „Џоли Џампер“.
– Много је пријављених репортажа, на најшире могуће теме, чак и оне најозбиљније, глобалне. Имали смо репортаже о мигрантима, као и о рату у Гази.
Истовремено, ту су се нашле неке наше мале теме, које могу да значе некоме па је тако и наша емисија, мислим, показала да теме које су нама битне и дешавају се, на пример, у Врању, неко препозна и да може да се веже за ту нашу причу, као што се то десило овог пута – указује Дејан Ристић.
За 29. „Интерфер“ било је пријављено око 300 телевизијских, радио, новинских и фото репортажа из Србије, региона, али и из других земаља.
– Конкуренција овогодишњег Интерфера је била, као и увек, изузетно јака, зато што су то репортаже које остају за сва времена.
Свако би требало да их погледа, јер ће из сваке од њих моћи да нешто закључи, научи и примени.
Теме су биле јако разнолике, на пример, „Најбоље чувана тајна домаћег рокенрола“ је донела један нови сјај људи који су се некада бавили музиком и данас описују како су кроз то прошли. Та историја се понавља кроз неке друге музичке групе и њихова искуства су, свакако, веома драгоцена.
Све ово показује да је веома мала граница између награда и селекције – каже директорка фестивала Тамара Попов Радоњић.
Поред награда у пет фестивалских категорија, на овогодишњем „Интерферу“, Гран При „Златна Ника“ додељен је Александри Вукићевић за радио репортажу „Архитектура идентитета“ Другог програма Радио Београда.
У оквиру фестивала, одржан је и семинар на тему „Позитивне и негативне промене у новинарству дигиталног доба“, на којем су у име ПРОУНС-а учествовале Оливера Ђорђевић и Емилија Остојић, наше некадашње колегенице.