Средина јула период је лета који је праћен високим дневним и ноћним температурама. Директно излагање сунцу и боравак ван расхлађених просторија негативно утиче на хроничне и срчане болеснике, али и здраве особе попут деце, трудница и људи који се баве пословима на отвореном.
– У Служби хитне помоћи најчешће се јављају хроночни болесници који болују од кардиоваскуларних и респираторних болести, дијабетеса. Симптоми који се јављају су гушење, малаксалост, повишен крвни притисак и у овом периоду су честе вирусне инфекције, гастроинтестриларног тракта или респираторног система, попут повишене телесне температуре, повраћања, нагона за повраћање, болова у стомаку – истиче за наш Јутарњи програм др Тијана Димитријевић.
У најтоплијим деловима дана је пожељно боравити код куће, у расхлађеним просторијама и уносити довољну количину течности како бисмо остали хидрирани и избегли температурни шок. Период до 10 ујутру је најповољнији за обављање дневних активности, а шетње и дружење са пријатељима треба одложити за вечерње сате.
– Обично треба избегавати директно излагање сунцу у периоду између 10 и 17 сати. Уколико је то неопходно, онда је потребно носити лагану одећу, заштити предео главе ношењем шешира или капе и качкета код мушкараца. Наочаре за сунце су обавезне и носити флашицу воде са собом уколико бораве на отвореном – додала је.
У свом излагању докторка Димитријевић је истакла да се у Служби хитне помоћи у Врању током лета сваки четврти грађанин јавља са убодом крпеља.
– Најбоље је јавити се у току 24 сата након што приметимо убод крпеља. Када примете ујед крпеља, особе никако не треба сами вадити, већ се јавити у здравственој установи за стручну помоћ – додала је докторка Јелена.
Свака промена на кожи попут отока, црвенила или убода, знак је да треба да се јавимо нашем изабраном лекару или Служби хитне помоћи, како бисмо спречили даље компликације.