Високе температуре  утичу на кардиоваскуларне пацијенте

Најризичнија група пацијената током лета због високих спољашњих температура јесу хронични и срчани болесници, али и здраве особе попут деце, тинејџера и људи које своје послове обављају напољу и директно су изложени сунцу.

–  Поједине популације су посебно угрожене, то су старији људи преко 65 година, деца, труднице, пацијенти са већ познатим кардиоваскуларним болестима и због тога те популацје људи, заборавио сам да кажем још и радници на отвореном који су директно изложени сунцу морају да поведу рачуна и морамо се заштити од сунца, избегавати период од неких 10 до 11 сати ујутру, па све до 19 сати увече када је температура максимална, када је тај индекс веома висок. Користити сваку прилику да се расхладимо, да ли је то струјање ваздуха или клима и на тај начин обезбедимо да при тако високим температурама обезбедимо организму да при тако високим температурама можемо своју топлоту одати у спољашњу средину, у супротном ће доћи до прегрејавања и свих осталих симптома као што сам рекао – истакао је професор др Зоран Јовић.

Досадашња пракса је показала да се у здравственим центрима током летњег периода најчешће јављају особе старости од 65 година са срчаним проблемима.

– Ако говоримо сада о овом времену и екстремним условима и високој температури то је најчешће слабост, малаксалост, недостатак ваздуха, отежано дисање. Често пацијенти имају болове у грудима уз лупање срца и понекад се јављају вртоглавица, несвестица, нестабилност, то су најчешћи симптоми због којих нам претходних месец дана пацијенти најчешће долазе – додао је.

Професор доктор Зоран Јовић је нагласио да се током јула број пацијената у болницама повећао за 20%, али и да лекари успешно брину о свим пацијентима.

Please follow and like us:
Друштво Здравље