Препознајући достигнућа Републике Србије у области дигиталног друштва, угледни институт ,,Портуланс“ Универзитета у Оксфорду представио је јуче престижни NRI (Network Readiness Index) за 2024. годину.
NRI базиран је на свеобухватном оквиру који мери спремност држава да користе предности информационо–комуникационих технологија (ИКТ) са циљем економског и друштвеног напрека кроз мерење резултата у четири кључне области подељених на 60 подобласти.
У односу на претходну годину Република Србија напредовала је за читавих 8 места и сада се налази на 47. позицији у конкуренцији 133 обухваћене земље.
Наша земља се ове године налази испред неколико чланица ЕУ из региона, попут Хрватске (59), Румуније (57), Грчке (56) и далеко испред осталих земаља Западног Балкана као што су то Црна Гора (65), Северна Македонија (77), Албанија (84) и Босна и Херцеговина (90) чиме је још једном потврђена и препозната позиција Републике Србије као регионалног лидера у области дигиталне трансформације.
Више података о NRI 2024. године можете наћи на: https://networkreadinessindex.org/countries/
Тим поводом, на позив организатора, министар информисања и телекомуникација г. Дејан Ристић одржао је уводно излагање током представљања Network Readiness Index–а које је одржано јуче на Универзитету у Оксфорду чиме је Републици Србији одато посебно признање за успехе остварене у ИКТ сектору. Министар је, због спречености да лично присуствује овом важном догађају, излагање одржао у облику видео поруке.
,,Овогодишња тема под називом Изградња дигиталне сутрашњице: Јавно–приватне инвестиције и глобална сарадња за дигиталну спремност у великој мери одражава трансформативне иницијативе које сте водили у оквиру Републике Србије“ навели су организатори у писму упућеном министру г. Ристићу. ,,Ова тема истражује кључну улогу заједничких улагања и сарадње између јавног и приватног сектора у унапређењу глобалне дигиталне спремности и формулисању подстицајних политика“, истакли су организатори скупа који су посебно нагласили ,,искуство и залагање Републике Србије у подстицању иновативних партнерстава и промоцији одрживог дигиталног развоја“.
,,Овогодишња тема од суштинске је важности за разумевање неопходне спреге и сарадње која мора да постоји између привреде и државе како би се пружио додатни подстицај развоју информационо–комуникационих технологија“, нагласио је у обраћању министар г. Ристић.
Министар је истакао и то да су управо раст и развој ИКТ сектора један од главних приоритета Владе Републике Србије. ,,Захваљујући креирању повољног законодавног и институционалног амбијента створили смо услове који су омогућили привреди да се неометано развија и постали регионални лидер у ИКТ сектору. Када говоримо о конкретним подацима, истакао бих и то да у првих 9 месеци текуће године приход од извоза ИКТ услуга у Србији достигао близу 3 милијарде евра што представља раст од чак 19% у односу на претходну рекордну годину када је приход од извоза износио око 2,5 милијарде евра. Велико ми је задовољство и част да кажем да до краја године очекујемо приход од извоза од чак 4 милијарде евра. Волео бих да нагласим и то да је претходне 2023. године ИКТ сектор чинио 12,2% свеукупне српске привреде, односно да је са 6,8% учествовао у нашем БДП–у“, истакао је министар.
Говорећи о даљим плановима Републике Србије по питању развоја ИКТ сектора министар је указао на значај који ће организација и реализација специјализоване изложбе ЕСКПО 2027 у Београду имати на свеукупан развој читаве привреде. ,,Огроман утицај на наставак убрзаног развоја ИКТ сектора имаће и специјализована изложба ЕКСПО 2027 која ће бити одржана у Београду. ЕКСПО, као глобална платформа, несумњиво ће додатно афирмисати и учврстити позицију Србије као регионалног лидера у ИКТ сектору. На стотине наших и иностраних компанија из ИКТ сектора добиће могућност да током трајања специјализоване изложбе представи своја најновија достигнућа, али и да отвори могућност за продубљивање сарадње и успостављање нових партнерстава. Уверен сам да ће ЕКСПО дати несагледиво снажан импулс за развој читаве Републике Србије у најширем смислу, као и многих привредних грана и сектора услуга, а сами тим и омогућити даљи убрзани развој ИКТ сектора“, рекао је министар.
,,Чврсто сам уверен у то да смо напорима и ресурсима које смо уложили у развој ИКТ сектора и телекомуникационе инфраструктуре поставили чврсте темеље за будућност Србије као дигитално иновативне и глобално конкурентне економије. Наш циљ је, не само да наставимо са технолошким напретком, већ и да обезбедимо да користи од дигиталне трансформације буду доступне свим грађанима, подстичући инклузиван развој, економски раст и подизање квалитета живота“, закључио је своје обраћање министар г. Ристић.