Сајам књига, Етно базар и Летњи атеље  отворили Дане Врања

Овогодишњи „Дани Врања“ отворени су на горњем делу шеталишта летњим Сајмом књига, Етно базаром  и Летњим атељеом који је пресељен из Галерије  Народног универзитета. По традицији, наши суграђани разгледали су штандове, по нешто пазарили и ћаскали са продавцима.

Овогодишња манифестација „Дани Врања 2024“ почела је отварањем Етно базара, Летњег сајма књига и Летњег атељеа на горњем делу шеталишта . Ове године манифестација „Дани Врања“ слави свој 20. рођендан и трајаће четири дана од среде 28.  до суботе 31. августа. Осим музичког дела који је предвиђен за вечерње сате на централној бини испред Галерије Народног музеја, припремљене су и књижевне вечери, изложбе, али и дефиле олтајмера, дефиле фолклораша који ће прошетати улицама нашег града и употпунити овогодишњу манифестацију.

–  Град Врање ове године по традицији организује „Дане Врања“ и као и сви други градови који имају сличне овакве манифестације у свом садржају имају и изложбе, сајмове, мини-салони књига  и тако даље. Скромно нашим условима, подржали смо ову манифестацију са два штанда где ћемо имати преко хиљаду ипо наслова. То је једна велика бројка где ће сви моћи да нађу по нешто за себе или за неког себи драгог, рекао је Пеца Ристески, излагач на сајму књига.

– Ми и ове године, као и свих претходних учествујемо у манифестацији тиме што излазимо из Летњег атељеа из Галерије Народног универзитета и показујемо врањској публици све оно што смо сликали, радили  у ових 15 дана који су за нама. Има доста врањских мотива и тај неки дух Врања што је јако лепо и што ми као уметници волимо често да сликамо и приказујемо на нашим сликама, али има и доста радова који су истраживачког духа где уметник истражује да ли су то предели да ли је то портрет, али има пуно разноврсности, па ће што се тиче публике бити за сваког по нешто, поручује Јована Настић, управница Галерије Народног универзитета.

– Ја мислим да су Дани Врања у ствари дани када се ми из Врања окупљамо, виђамо, причамо и тај штанд и те рукотворине које ми радимо, нису најбитније, битнија је она срећа када сретнеш неког познатог, застанеш и попричаш. Мој штанд увек има у централном делу Бели мост, Коштану, опанак, наше каначе и то је оно централно што сваке године излажем. Са стране је декупаж, ручни рад, рестаурација, слике и летње торбе, додаје Горана Лазаревић, излагач на Етно базару.

Наши суграђани имаће прилику да разгледају штандове, поразговарају са продавцима и купе нешто по како кажу продавци стандарним ценама. Штандови ће бити на шеталишту све до суботе када се манифестација завршава, а продавци истичу да очекују велики број посетилаца у вечерњим сатима када се мало захлади.

https://youtu.be/5tCLax1lDrA
Please follow and like us:
Друштво