Пре тачно 97 година, 22. октобра 1927. године преминуо је један од најпознатијих српских књижевника Борисав Бора Станковић који је у својим делима веродостојно приказао живот Врањанаца. То је била прилика да у Музеј кући попричамо о његовом животу и делу и да чујемо шта се то све чува у овом лепом здању.
Бора Станковић био је прво мушко дете својих родитеља без којих је остао у раном детињству. Баба Злата га је очувала и школовала па је улица у којој се кућа налази добила назив„Баба Златина“. Школовао се у врањској и нишкој Гимназији и завршио Правни факултет у Београду. Бавио се писањем и радио као порезник и цариник.
– Наш великан српске књижевности који је стварао с краја 19. и почетка 20. века и најбоље речи су управо речи критичара Јована Скерлића да је управо он и највећи таленат у српској књижевности са којим се он сусрео. Његова су чувена дела као што су „Нечиста крв“, драма „Коштана“ и „Ташана“, „Газда Младен“ као и „Недовршени певци“. Треба напоменути да је „Нечиста крв“ тада када је издата 1910. године одмах била препозната и проглашена за ремек-дело српске књижевности, каже Милан Касунић, историчар у Народном музеју у Врању.
Бора Станковић је у својим делима писао о Врању, Врањанцима и специфичном менталитету људи са овог подручја. Његови ликови базирани су на причама које је слушао и на судбинама људи које је познавао. Бора је био ожењен Ангелином и са њом добио три ћерке: Ружицу, Десанку и Станку.
– У једном делу куће налази се и један мини кутак где смо ми приказали личне Борине предмете. Морам назначити да је у оба светска рата, његова кућа у Београду страдала тако да је врло мало тих оригиналних сачуваних предмета и управо у том кутку где се налази огњиште смо ставили оно што је сачувано, а то је његова табакера, то је тапија о поседништву куће и остали предмети који се ту налазе, додаје Касунић.
Поред саме Музеј куће, двориште употпуњује калдрма, дуд који је стар колико и кућа као и зеленило које се свакодневно одржава. Музеј кућа отворена је за све посетиоце од уторка до петка од 8 сати ујутру до 8 сати увече, а уколико сте планирали да се за викенд прошетате и мало боље упознате са животом и делом Боре Станковића, можете то учинити од 10 сати ујутру до 6 сати поподне.