Стицање говорно-језичких способности и комуникације детета почиње првим плачем новорођенчета и одвија се кроз одређене фазе развоја. Дете прво почиње да гуче, да брбља, да склапа прве слогове, а око првог рођендана почиње да склапа прве речи. О развоју говора код деце разговарали смо са логопедом Милицом Крстић у оквиру серијала „Изазови родитељства“.
Са децом је неопходно разговарати од малена и именовати ствари које се раде, од баналних ствари попут прања руку. Када кренете у купатило, сваки корак попут отварања врата, паљења светла и самог прања руку именујте и објасните деци. Наша саговорница лопопед Милица Крстић говорила је о развоју говора код деце и о томе шта све децу омета у правилном развоју.
– Деца до две године не би требало да имају телефоне у свом видокругу. Касније то треба да буде дозирано, неких двадесет минута до пола сата са родитељима или неком одраслом особом. Та особа треба да буде присутна и да се разговара о томе шта гледају. Дете никако не би смело да буде само изложено екранима. Препорука је да буде од друге године изложено великим екранима на телевизору, а не малим телефонима, објашњава логопед.
На правилан развој говора код деце утичу и генетски и социјални фактори. Да би дете проговорило неопходно је да има добар слух, а и да родитељи проводе квалитетно време са дететом које је у фази проговарања. Поред телефона и таблета са којим су деца све спретнија, децу у правилном развоју говора ометају и неке друге ствари попут цуцле и флашице.
– После шест месеци када се уводи немлечна исхрана у почетку то буде блендана храна, али је препорука да то не буде скроз блендана храна, него уситњена виљушком како су то раније баке и маме то радиле како би дете имало потребу да жваће. Сада деца дуго једу блендану храну, то буде и после прве године. Такође деца много користе и цуцле и флашице, то су све та нека помагала која отежавају развој говора и уствари отежавају да се та логомоторика говорних органа диференцира.
Дешава се да родитељи кажу да су деца проговорила после друге или треће године и то је све учесталије, али то је касно за јављање стручном лицу, истиче наша саговорница. Уколико примећујете да се дете не одазива, не реагује на ваш говор и не разуме вас, обратите се логопеду како би добили адекватне савете.