И глуве особе могу да рецитују, играју фолклор и баве се пантомимом

Недостатак слуха није препрека за играње фолклора, рецитовања или бављења пантомимом, поручују из Међуопштинске организације глувих и наглувих. Наша екипа их је посетила и разговарала са секретаром о њиховим активностима.

Међуопштинска организација глувих и наглувих у Врању основана је далеке 1956. године и већ деценијама успешно ради и препознатљива је како у нашем граду тако и у целој земљи. Данас броји 182 члана, међутим, број глувих и наглувих на подручју Пчињског округа је већи. Секретар ове организације Снежана Симоновић нагласила је да су њихова врата отворена за све.

– Често дођу људи и из других градова ако овде имају неку фамилију па дођу у госте, дођу и код нас па попричају са нама и са нашим члановима, поручује Снежана.

Наша саговорница наглашава да се у њиховим просторијама одржава и велики број радионица на тему кулинарства, шивења, али да су активне фолклорна, рецитаторска као и секција пантомиме. Присетили смо се почетка рада фолклорне секције.

–  Тај почетак је био јако тежак и било је и стресних момената, али њихова упорност је била велика као и љубав према игри и жеља да науче. Ми имамо нека правила при почетку игре да би они знали кад треба да крену, један од музичара им даје знак да би се све то уклопило, да се уствари не види да они не чују. Њихова енергија и љубав према фолклору излази из њих и на њима се види то задовољство на крају када то одраде како треба,

 Поред фолклора, чланови могу да се опробају и у рецитовању и у пантомими, а из организације поручују да су чести гости на фестивалима и да се друже са колегама из других организација и размењују искуства.

– Савез глувих Србије организује Фестивал културно-уметничког стваралаштва глувих у области пантомиме, фолклора, плеса и рецитала. Ми смо имали покушаје у плесу једино што нисмо пробали је био рецитал јер смо увек мислили да не можемо ми то, али пре три године смо одлучили да се и ту опробамо. Једна наша чланица је то прихватила, учествујемо три године са том тачком и прошле године смо освојили друго место у Јагодини и јако нам је драго што и у тој области показујемо неке резултате, додаје наша саговорница. 

Уколико разговарате са глувом особом, причајте спорије како би она могла да чита са ваших усана и морате водити рачуна да глувој особи не иде светлост у очи. Уколико сте у друштву, морате глувој особи дати бар малу информацију о чему причате да се она не би осећала увређено.

Имајте разумевања и стрпљења и комуникација ће засигурно бити успешна, поручује наша саговорница.  

https://youtu.be/n3KqX00drO4
Please follow and like us:
Друштво