Без оштећења након земљотреса на територији Врања

Грађани Врања

Викенд за нама обележили су земљотреси на подручју Града Врања. Синоћ око 20:46 минута у Врању се осетио нови земљотрес. Како је објављено на званичном сајту Републичког сеизмолошког завода, синоћни земљотрес је био магнитуде 3,6 јединица Рихтерове скале, а епицентар је био у рејону села Паневље, петнаестак километара североистично од Врања. Подрхтавање тла се осетило и јутрос у 7.36 али је било слабијег интензитета.  

Први земљотрес се догодио у недељу у раним јутарњим сатима, тачније у 04:48 и био је магнитуде 4 јединице Рихтерове скале са епицентром у близини места Корбевац на територији града Врање. У 08:27 регистрован је земљотрес магнитуде 3,7 јединица Рихтерове скале са епицентром у близини места Корбевац, град Врање. Током дана уследило је још 6 земљотреса мањег интензитета . Релативно кратак размак између потреса и смањење јачине указује на секундарне потресе који се обично образлажу као тзв. „слегање“. Питали смо наше суграђане како су реаговали током земљотреса.

Мало сам се цимнуо, осетио сам да се дрмам и врло брзо је престало, чак нисам стигао ни да пробудим супругу, каже суграђанин кога смо анкетирали.

-Увече сам осетила земљотрес, а онај изјутра нисам јер сам била напољу. Не треба паничити, први потрес је јачи, сви остали су слабији, каже суграђанка.

-Нормално је у тренутку показати страх и одреаговати тако. Уколико немаш други излаз или прилику да изађеш брзо на улицу, онда треба стати на праг куће, саветује Врањанац.

-Није први пут, дешавали су се потреси, тако да сам навикао, додаје други.

-Она два у току јутра нисам осетио, али ми је карактеристично да ни домаће животиње нису реаговале, а да сам се уплашио, нисам јер је кратко трајало. Ми смо на трусном подручју, тако да можемо очекивати земљотресе, каже суграђанка.

-Осетили смо сва три земљотреса, онај у зору нас је и пробудио из сна. Иначе сам баш бил у селу Корбевац где је и био епицентар. Најисправније је стати испод врата, тачније штока и сачекати да стане потрес, кажу наши суграђани.

Како сазнајемо у Одељењу за ванредне ситуације, није било позива од стране грађана и дежурних служби Ватрогасно спасилачке јединице Врање, као и да није било оштећења на стамбеним објектима. У току данашњег дана, тачније јутра био је још један земљотрес, доста слабији, што значи да се тло смирује, рекао је за наш програм Милош Милошевић из Сектора за ванредне ситуације  града Врања.

Можемо очекивати накнадне потресе мањих магнитуда у природном процесу смиривања тла. Поднебље је подложно потресима и гледано у прошлости, Врање је имало неколико земљотреса умерених магнитуда. Најскорији су били 2002. године, магнитуде 3,8 по Рихтеру, 1994. године, такође 3,8 и 1951. године магнитуде 3,9,  рекао је Ђорђе Шушић, дежурни сеизмолог у Републичком сеизмолошком заводу.

Са сајта Републичког сеизмолошког завода

Земљотрес се не може предвидети, али можемо научити како да се заштитимо. Најважније је да останемо мирни и присебни и не смемо дозволити да нас обузме паника. Уколико смо током земљотреса у кући, треба наћи заклон на безбедним местима као што су: довратници, носећи зидови, место испод стола, чврстог намештаја  и остати тамо док траје потрес . Удаљите се од стакла, прозора, спољних зидова и врата и било чега што може да падне, попут лустера или полица.

Из приземне зграде или са првог спрата можете изаћи на отворен простор, али водите рачуна да будете на безбедној удаљености од зграда. Све док земотрес траје, избегавајте степеништа и лифтове. Не користите лифт. Не излазите на терасу или балкон.

Уколико сте у близини високе зграде или унутар ње, склоните се од стакла и спољних зидова. Уколико сте у јавном објекту (школа, предузеће, продавница) – останите мирни и избегавајте панику. Држите се даље од масе људи која се у паници креће ка излазима. Будите свесни да може доћи до нестанка струје и да се аларми (протипожарни и други) могу укључити.

 Уколико сте током земљотреса на отвореном склоните се од уличне расвете, електричних каблова и зграда, највећа опасност је у близини грађевина, на излазима и уз спољне зидове. Уколико сте на улици, водите рачуна о објектима који могу пасти на вас, као што су  димњаци, црепови са крова, сломљено прозорско стакло и слично.

 Уколико сте у возилу у покрету зауставите се уколико вам безбедност у саобраћају дозвољава. Избегавајте заустављање у близини зграда, дрвећа, надвожњака или електричних каблова.

Земљотрес или потрес настаје услед померања тектонских плоча, кретања Земљине коре или појаве удара. Последица тога је подрхтавање тла због ослобађања велике енергије. Јачина потреса зависи од више чинилаца. Насупрот распрострањеном уверењу да су то ретке појаве, земљотреси се дешавају врло често. На срећу, највећи број је слабијег интензитета који не изазива оштећења.

Please follow and like us:
Друштво