Уторак, 17. децембар у Врању био је у знаку скупа који је доживео подршку на друштвеним мрежама с једне, док је с друге стране изазвао узнемирење и неверицу појединих родитеља и суграђана, с обзиром да су скуп одржали Гимназијалци, тачније малолетна деца у време прве школске смене. О томе, ко је био организатор скупа или „протеста“ како су га у коментарима назвали, упитали смо одговорне за децу средњошколског образовања и васпитања.
Скуп или „протест“ није објашњено, али покушавамо да дођемо до правог одговора, с обзиром на то да се ради о малолетној деци. Трагом вести која је осванула током јучерашњег дана, да је у врањској Гимназији одржан скуп или „протест“ позвали смо директорку Гимназије „Бора Станковић“ у Врању, Сузану Мишић Станковић која је у телефонском разговору рекла да није у Врању и да не може да даје изјаву. На наше питање: „Да ли је истина да је пробала да спречи ђаке да напусте наставу у њиховој намери и да не буду злоупотребљени у политичке сврхе“ , директорка Гимназије одговара да је то апсолутно дезинформација и да су деца тај излазак најавила путем Ђачког парламента, као и то да није у питању био протест, већ излазак или шетња подршке.
Станковићева нас је упутила на професорку Данијелу Спасић из ове образовне установе која нам је рекла да су деца пре изласка одржала састанак Ђачког парламента, обавестили Управу школе, Савет родитеља и Полицијску управу о својој намери да пруже подршку породицама настрадалих у Новом Саду мирном шетњом на игралишту школе, што су и учинили. Све време током трајања скупа, професори Гимназије су били присутни у својству редара , с обзиром да се ради о малолетним лицима, те је присуство професора било неопходно, каже Спасићева.
Затим позивамо Марину Илић, начелницу Школске управе Лесковац, коју смо замолили да прокоментарише поступак ученика врањске Гимназије и одговори на следећа питања:
-Какав је став Школске управе, да ли ђаци могу и треба бити санкционисани за овакав и сличан поступак ?
-Да ли је Школска управа информисана о томе, ко је децу „нахушкао“ да изађу и злоупотреби их у политичке сврхе, с обзиром да се ради о деци која су малолетна и уколико је неко од просветних радника, које су последице?
Начелница Школске управе Лесковац Марина Илић нас је зауставила у пола речи, нагласивши да треба да се обратимо Прес служби Министарства просвете и пошаљемо захтев и питања, а да ће она одговорити на иста, уколико добије одобрење, што смо и урадили. Од надлежних у Министарству просвете тражили смо да прокоментаришу случај у Врању у писаној форми. Међутим, до тренутка објављивања овог прилога, одговор надлежних из Министарства просвете нисмо добили, али ћемо о њиховом ставу обавестити јавност одмах по добијању одговора .
Подсећања ради, Закон о основама система образовања и васпитања , члан 164, између осталог, каже да је једна од тежих повреда радне обавезе запосленог у установи – незаконит рад или пропуштање радњи, чиме се спречава или онемогућава остваривање права детета, ученика или другог запосленог на извршавање или несавесно, неблаговремено или немарно извршавање послова или налога директора у току рада, односно злоупотреба права радних односа.
По овим речима долазимо до питања, да ли су директори школе рекли наставницима да је недозвољено да децу изводе ван школе и школских активности. Уколико их директори нису спречили, шта је онда улога директора школа? Ни у једној земљи света не постоји закон који одобрава малолетном детету да организује и присуствује било којој врсти протеста. Остаје дилема, да ли су професори врањске Гимназије покушали да одврате децу од њихових намера или су их својим присуством скупу подржали?