Запослени у Хитној помоћи у служби су грађана 24 сата дневно и имају пуне руке посла како лети када су температуре превисоке тако и сада када су темпратуре ниже и иду испод нуле. Највише се јављају хронични болесници, а потражили смо савет и пред предстојећи Никољдан.
Најчешће се јављају хронични пацијенти који теже подносе ово време па се њима саветује редовно узимање терапије и да избегавају излазак у јутарњим и вечерњим сатима када је влажност ваздуха повећана, поручују из Хитне помоћи. Јављају се и психички болесници којима такође не погодују ови временски услови.
– На временске осцилације мање или више реагују сви. То најтеже подносе старије особе и хронични болесници јер је интензитет болести појачан, али ни здрави нису имуни на ове промене. Код здравих особа најчешће се јављају симптоми као што је главобоља, несаница, раздражљивост и умор. Код нас у Служби Хитне медицинске помоћи најчешће се јављају хронични болесници, особе које болују од реуматских и кардиоваскуларних болести односно хипертоничари, поручује др Тијана Димитријевић из Хитне помоћи.
С обзиром да је сутра највећа слава код Срба Свети Никола која се празнује посно већи број грађана се јавља лекару због преједања, па смо ми потражили смо савет од стручних лица.
– Мој савет је умереност у храни и пићу и да слушају своје тело, додаје докторка.
Упитали смо докторку и да ли у случају преједања можемо сами код куће то да санирамо или је неопходно јављање лекару.
– Зависи од симпоматологије, уколико су симптоми тежи, уколико је изражено повраћање и уколико је присутна дијареја онда би било добро да се јаве у нашу службу и да потраже савет лекара или стручног лица, објашњава др Димитријевић .
С обзиром на температуре које су у јутарњим сатима испод нуле може се јавити и поледица и лед на нашим улицама па су чести падови грађана. У том случају савет старијим особама је да се не померају већ да позову Хитну помоћ.