Не паничите када избије пожар, већ зовите 193!

Ватрогасци–спасиоци у служби су грађана 24 сата и излазе на терен по сваком позиву. Независно од доба дана, годишњег доба или празничног дана они имају пуне руке посла. О томе који су кораци које треба предузети када се пожар деси и шта им отежава свакодневни рад, говори заменик ватрогасно спасилачког батаљона у Врању Марјан Ристић.

Пожар може да изазове било шта, од баналних ствари, попут паљења шерпе у кухињи, до неких великих озбиљних ствари као што су паљења бојлера, што може да изазове велику штету. Неретко се дешава да људе обузме паника и они не реагују на адекватан начин, што касније може имати последице. Заменик Ватрогасно спасилачког батаљона у Врању Марјан Ристић говорио је за наш програм шта треба радити у случају пожара.

– Када се деси пожар у кући, стану или било којој другој просторији у којој се човек налази, обавезно позвати ватрогасце на 193, објасните где се налазите, шта гори, да ли има угрожених људи, животиња, да ли је неко болестан угрожен. Најбоље је ако имате при руци апарат за гашење пожара да почнете са почетним гашењем, искључите склопку ако сте у могућности, напустите објекат и не враћајте се по неке ствари личне природе као што је телефон или неки кућни љубимац. Ватрогасцу који дође на лице места објасните где се шта налази и он ће то да узме, појашњава Ристић.

Уколико се ради о неком новом насељу или селу, пожељно је да неко сачека ватрогасну јединицу како не би много лутали и губили време. Питали смо нашег саговорника шта је то што им отежава свакодневни рад.

– Деси нам се у неким деловима града где су уске улице, стамбене зграде су у питању, добијемо дојаву да има нека интервенција у стану, да ли је то нека запаљена грејалица или нешто веће, обично не можемо да приђемо до места догађаја због несавесних грађана који се паркирају и са леве и са десне коловозне траке. Раније је било да ватрогасне јединице, до било ког места могу да стигну за три, четири или пет минута највише, сад је то већи проблем, јер је већи проток саобраћаја у граду и велики је број возила на местима на којима то није предвиђено, поручује наш саговорник.

Због почетка грејне сезоне и зимског периода, повећан је број пожара у кућним условима. Узрок таквих пожара могу бити неисправне инсталације, али и људски немар, нехат и непажња. Управо због тога апелујемо на све грађане да буду савесни и одговорни, поручују ватрогасци.

Please follow and like us:
Друштво