Град Врање и његова Локална мрежа за борбу против трговине људима један је од едукатора на предаваљима широм земље на тему борба против трговине људима и значај локалних мрежа. Носилац ових активности је Министарство унутрашњих послова и Национално координационо тело за борбу против трговине људима.
Трговина људима је актуелна тема, пре свега, на републичком нивоу. Закључак недавног годишњег састанка одржаног у Врању, био је да се покрену локалне самоуправе, оне које су формирале локалну мрежу и активирају њихов рад, а оне које нису да формирају. То не значи да све локалне самоуправе треба да формирају локалне мреже, то зависи од различитих услова, каже председница Локалне мреже за борбу против трговине људима у Врању.
-Поносна сам на то што је Град Врање један од едукатора у Крагујевцу, а бићемо и у Новом Саду. Ми смо презентовали на који начин ради наша локална мрежа и који су наши планови. Дали смо им смернице на који начин треба да покрену рад. Јесу потребна финансијска средства, али за неке ствари није потребан ни један динар, ако имамо волонтере, каже Милосављевићева.
Врањска локална мрежа је једна од најстаријих у Србији и једна од 17 локалних мрежа, иако има више од 150 локалних самоуправа у земљи, зато и не чуде резултати које постиже наша мрежа.
-Када имате еминентан скуп и људе који долазе из целе земље и ви презентујете свој рад и буде тишина, јасно је. Ипак, на њима је да кажу какав смо утисак оставили, а негде ћемо и ми мало да се похвалимо.
Акценат је стављен на значај локалних медија за ову тему и то смо саветовали осталима, истакла је Милосављевићева. Путем медија можемо да допремо до неког ко може да буде потенцијална жртва трговине људима,а статистике показују да је највећи број жртава трафикера са територије Србије, највише је жена, а јављају се и нови видови трговине људима попут дигиталног врбовања и трговине.