Октобар је месец правилне исхране, јер је тада и основана Организација за храну и пољопривреду. У нашој земљи се обележава од 2001. године и иначе је ово месец када се посебно обраћа пажња на значај правилне исхране у исхрани деце и одраслих.
Акценат је на поштовању основних принципа правилне исхране, а то значи да се користе што разноврсније намирнице у ихрани, нарочито сезонске, да су оброци равномерно распоређени, да исхрана буде довољна, како би организам био снабдевен довољним количинама витаминa и минералa. Свака навика, па и ова, најбоље се стиче у детињству.
-Основне и правилне навике у исхрани стичу се у најранијем детињству, значи управо је вртић место где се стичу здраве навике у ихрани. Уколико се тада не изграде, много је теже касније. Уколико утемељимо те навике у најранијем детињстви, таква деца неће имати проблема што се тиче здравља, каже Вања Савић Алексић, управница Централне кухиње и нутриционисткиња у ПУ “Наше дете“.
У Предшколској установи се инсистира на коришћењу сезонских намирница у исхрани деце, јер се сматра да су то намирнице које имају највећу хранљиву и биолошку вредност, тада су оне у пуном биолошком и нутритивном саставу. Укратко не једите јагоде у октобру, једите грожђе, каже нутрициониста и додаје да воће и поврће треба помирисати, добро опрати, а препорука је и да одстоји у води. Истиче и да деца доста знају и о намирницама , чак и о намирницама која нису са нашег поднебља. Овог месеца учили су и о плавом патлиџану.
-Деца су врло добра, врло добро уче, сналажљива су, умеју да питају за неке ствари за које одрасли не питају. Када оду кући после неког предавања, терају родитеље да припремају те намирнице, да иду на пијац, јер их родитељи ретко воде. После тога имам информације да су их родитељи водили на пијацу, каже нутриционисткиња.
Иначе исхране деце у вртићима се спроводие према Правилнику о исхрани деце у Предшколским установама , који мора да се поштује.
-У том Правилнику су јасно дефинисани нормативи, јасно дефинисане количине хране, намирнице које се користе у исхрани деце, које треба користити чешће, које ређе. Прописане су и количине протеина, масти угљених хидрата, које у одређеном узрасту треба да се уносе. Велика пажња се поклања исхрани деце у Предшколској установи, истиче нутриционисткиња.
Осим нутрцинисте, који припрема јеловник, о исхрани деце у вртићима брину сви, како запослени у кухињи, тако и помоћно особље,васпитачи, јер је то врло одговоран и озбиљан посао, коме треба посветити много пажње, истиче нутриционисткиња.