Министар информисања и телекомуникација у Влади Републике Србије Дејан Ристић је у оквиру радне посете нашем граду обишао и Радио телевизију Врање. Он је у специјалној емисији говорио о актуелностима из свог ресора. Министар је овом приликом ексклузивно најавио да ће буџет за суфинансирање медијских садржаја наредне године бити повећан за читавих 60 одсто.
Министар информисања и телекомуникација је, у оквиру своје посете Врању, био гост наше медијске куће, где је разговарао са директором и главним и одговорним уредником Зораном Величковићем, уредницом ТВ Врање Лолицом Поповић и запосленима.
Његову посету смо искористили и за интервју у којем је Ристић говорио о активностима министарства од када је преузео ресор, почетком маја.
Дејан Ристић је истакао да увек воли да дође у Врање, где се осећа као код куће, јер један део његових предака потиче из овог краја.
– Са друге стране, веома ми је драго да сам поново у прилици да дођем код пријатеља у РТВ Врање, да их видим и да сада попричамо о једном другом капацитету. Прошли пут је то било када сам био директор Музеја жртава геноцида, а сада као члан Владе задужен за јавно информисање и телекомуникације.
Сада долазим у РТВ Врање, не само као гост који партиципира у програму, већ и као министар одговоран за јавно информисање, на други начин приступамо једном медијском сервису, какав је РТВ Врање и упознајемо се са изазовима са којима се ваш тим суочава свакодневно. Такође, покушавамо да заједно унапредимо нашу медијску сцену и да јој додамо један нови квалитет и један нови садржај.
Променио се амбијент у студију, сада је модернији. Прошли пут је био више попут једног породичног амбијента, сада је ово један прави ТВ студио. У смислу логистике се, чини ми се, није много променило и то је нешто на чему треба заједно да радимо, о чему смо причали са директором, Требало би да радимо на материјалном и радно-правном положају запослених, а причали смо и о свему са чиме се наши медијски посленици повремено суочавају, а то је како све пропратити, како стићи свугде, пропратити и пренети вест, како је обрадити и како сачувати професионални и етички интегритет, упркос бројним изазовима времена у којем живимо на глобалном нивоу, рекао је министар гостујући на нашој Телевизији.
Посао новинара и уопште, медијских посленика, како време пролази, све је одговорнији и изазовнији и чини ми се да на томе морамо да радимо заједно – рекао је Ристић.
Говорећи о области јавног информисања, министар Ристић је истакао да су ове године, по први пут од успостављања законске обавезе 2014. године, на сва три нивоа, националном, покрајинском и локалном, расписани јавни конкурси ради остваривања јавног интереса.
На овогодишњим конкурсима за суфинансирање медијских садржаја у области јавног информисања, Министарство је подржало 497 медијских пројеката и доделило рекордних 337 милиона динара, за 27 милиона више него лане. Министар Ристић указује да ове године први пут није било ни једне једине жалбе на одлуке комисија и најавио повећање износа средстава за медијске садржаје од јавног значаја.
– Ево ексклузивне информације за целу Србију. Буџет за јавне конкурсе за целу Републику биће увећан за додатних 180 милиона динара, што је повећање од 60 одсто. То се до сада није десило и то није заслуга овог министарства, или бар ја то тако не видим.
То само говори да Влада Републике Србије препознаје значај јавног информисања и додатно улаже средства. Са друге стране, то је доказ да су нам финансије врло стабилне, јер можете да повећате одређене износе, не за два, три, пет или десет одсто, већ за читавих 60 процената. На 337 милиона динара, колико је било ове године на конкурсима, додајте 180 милиона, тако да прелазимо пола милијарде следеће године – рекао је министар Дејан Ристић.
Министарство информисања и телекомуникација успоставиће од 1. јануара наредне године Јединствени информациони систем за спровођење и праћење суфинансирања пројеката у области јавног информисања, са циљем обједињавања свих релевантних информација и унапређења транспарентности реализације.
Како је саопштено из Министарства, овим системом би требало да се отклоне недостаци уочени током праксе спровођења пројектног суфинансирања, а да цео поступак буде доступни јавности, водећи рачуна пре свега о остваривању јавног интереса у области јавног информисања.