У камерној Сали Позоришта “Бора Станковић” синоћ је одржано књижевно вече писца Бранислава Јанковића. Популарни нишки књижевник је представио своје литерарно дело, а вече је имало хуманитарни карактер.
Популарни писац, Бранислав Јанковић, радо се одазива позивима за сусрет са врањским љубитељима писане речи.
Тако је било и овог пута, када је било речи о његовом целокупном опусу, који обухвата романе, приповетке и драме.
– Верујем да ће то бити добар разговор и да ће натерати људе, не да читају, већ размисле о неким темама којима се бавим у својим књигама.
Ја волим историју, пуно тих историјских ствари је у мојим књигама, па и питања идентитета нашег народа на овим просторима.
Покушавам да установим да ли смо толико добри као што сами причамо или смо толико лоши, као што други причају – каже Јанковић.
Књижевно вече је осмишљено тако да куповином књига и добровољним прилозима, присутни помогну акцију под називом “Драга мама, ниси сама”.
Акцијом се сакупљају средства за донирањебесплатних услуга за мајке деце са посебним потребама, како би их подсетили на важност бриге о себи.
– Ова акција “Драга мама, ниси сама”, која траје од 1. октобра, управо за циљ има пружање подршке мамама која имају децу са сметњама у развоју и врло често немају времена за севе, а понекад ни новца да приуште неке ствари које свака жена воли – појашњава организаторка догађаја Милица Анђелковић Јовановић.
– Углавном је фокус на помоћи детету са сметањама у развоју, што је апсолутно у реду, али сам проценила да и те мајке имају неке своје личне потребе, које су морале да буду стављене у други или трећи план – каже иницијаторка акције Марија Додић.
Прија осећај да се неко сетио и мајки деце која имају сметње у развоју и мисли на проблеме са којима се свакодневно суочавају, каже Анита Јанковић.
– Овде сам данас у улози маме детета са аутизмом и морам да кажем да ми је велико задовољство да постоји једна оваква акција усмерена на мајке.
Сав напор и сав рад је усмерен на децу и тако и треба да буде, али ево једне лепе прилике да негде и ми добијемо наших пет минута – каже наша саговорница. Бранислав Јанковић истиче да лепа писана или изговорена реч може да помогне једнако као и материјалне ствари и наводи да увек излази у сусрет позивима за овакве и сличне акције.