Први дани са бебом велики изазов за младе маме

У оквиру серијала „Изазови родитељства“ који је део пројекта „Снажна деца, снажан град“ говорили смо и о првим данима са бебом, повезивању маме и бебе, али и најчешћим грешкама које праве породиље. Неонатолог др Добрила Шошић  и патронажна сестра Мирјана Станишић саветују будуће маме како да се изборе са изазовима који су пред њима.

Свака трудница се током трудноће припрема за порођај којег се оне неретко и плаше, али се радују и сусрету са бебом коју ће упознати након девет месеци. Када беба стигне на свет, улога неонатолога је од пресудне важности,као и бабица и медицинских сестара. Неонатолог др Добрила Шошић говори о својој улози након порођаја.

– Задатак неонатолога је прва процена здравственог стања новорођеног детета. Ми имамо тим у породилишту и ми смо део тог тима. Дете погледа бабица, погледа гинеколог-акушер, лекар и наше медицинске сестре које раде у беби боксу. На основу свега тога што ми направимо као први преглед, закључујемо да ли је дете здраво. Ако је дете здраво, а то значи да је ружичасто, да добро плаче и добро реагује, после пар секунди оно се враћа мајци, рекла је др Добрила Шошић.

Након порођаја и изласка бебе и маме из породилишта, долазак кући може бити шок за младу маму јер сада она мора да храни, пресвлачи и купа бебу што су у породилишту радиле сестре. Патронажне сестре имају обавезу да пет пута посете кућу породиље, а патронажна сестра Мирјана Станишић говори о томе шта маме најчешће интересује.

– Патронажне сестре су ту да науче родитеље свим вештинама које су потребне за те свакодневне ритуале који се дешавају када беба дође кући, то је купање бебе, храњење бебе, пресвлачење, обрада пупчаника и свега осталог што је потребно. Патронажне сестре су ту и да науче и да едукују и да родитеље усмери на један правилан раст и развој детета, али и да им пружи сву потребну подршку јер су изазови велики, а на почетку заиста није лако, додаје Мирјана Станишић.

Мирјана истиче да маме прођу и кроз школу родитељства и да се информишу путем инернета, али и да су ту савети њихових мајки и бака које су и саме биле у тој улози.  Са друге стране, маме верују својим патронажним сестрама и желе да се стручно информишу о свему па често имају пуно питања као што су „Да ли добро држим бебу?“, „Да ли је беба сита?“, као и „Зашто беба тако дуго спава?“.

Please follow and like us:
Друштво