Већ четврту годину заредом Град Врање у сарадњи са Министарством рударства и енергетике спроводи Јавне позиве за грађане за побољшање енергетске сфикасности породичних кућа и станова. У претходне три године било је више јавних позива, а и одвојених за уградњу соларних панела и преко 250 субвенција је одобрено.
Ове године још један Јавни позив за енергетску санацију станова и кућа у граду је завршен. Средства су утрошена. део уговора је послат министарству на сагласност и у току ове недеље на седници Градског већа дата је сагласност на Решење којим се даје сагласност за још 19 уговора . И они ће бити послати министарству , каже Данијела Бандовић, енергетска менаџерка Града.
-Оно што желим да нагласим што је карактеристично за овај позив је да имамо велику заинтересованост грађана не само за столарију, већ за соларне панеле за производњу електричне енергије за соспствене потребе, такође и за пакете мера, који подразумевају изолацију фасаде крова и замену столарије и ту су субвенције и много веће, ишле су око 55 посто, од износа који је тражен.
Субвенције обезбеђују држава и Град, а укупан износ ове године је био 16 милиона и 400 хиљада динара. Грађани су све информисанији и спремнији за конкурисање, али се услови јавних позива мењају.
-У последње две године се инсистира на легалности објекта, немогуће је пријавити објекат који је у поступку озакоњења, или пријавити објекат са грађевинском дозволом, а она није усписана у катастру. Жао ми је што смо ове године од укупног броја пријава 30 посто морали да одбијемо баш из тог разлога. Предлажем грађанима који су заинтересовани које смо можда и одбили да за наредну годину припреме документацију о легалности објекта, додаје менаџерка.
Субвенција може према пропису Јавног позива да се користи максимално два пута и има грађана који су то искористили. На пример неко је уградио топлотну пумпу, сада уграђују соларне панеле и они ће се практично бесплатно грејати.
-Врло нам је драго због тога јер то и доказује да су грађани свесни колико је добро у сарадњи са градом и са државом остварити субвенцију, колики су бенефити, како је брз период повратка инвестиције, а и виде какви су ефекти што се тиче њиховог домаћинства.
Ефекти су увек позитивни, али од ове године је уведена и обавеза сваког потписника уговора да мора да нас у наредне три године извештава о уштедама које има. То ће бити значајна информација за све, додаје Бандовићева.