Водитељке Школе анимираног филма (ШАФ) Врање Нела Ћурчија и Снежана Трајковић ће наредног месеца учествовати на 16. Интернационалном фестивалу анимираног филма „ТОФУЗИ“ у Батумију, у Грузији. Ово је још једна потврда угледа који врањска школе анимације ужива у међународним размерама и потврда квалитета дугогодишњег рада.
Контакт врањског ШАФ-а са грузијским аниматорима остварен је већ одавно и ово учешће на фестивалу у Батумију је логичан наставак сарадње.
Снежана Трајковић је добила позив да буде део међународног жирија који ће одлучивати о наградама.
– Веома је битна ствар што ћемо бити део њиховог интернационалног жирија, тако да ће ми бити посебна част и задовољство да се нађем у том друштву.
То је фестивал намењен деци и младима и одржава се у Батумију, трећем по величини граду у Грузији, којег зову и Дубаи на Црном мору – каже Снежана Трајковић.
Она додаје да се посебнио радује што ће упознати културу ове земље, која је позната по гастрономији, надалеко чувеним винима и још чувенијем грузијском чају.
Европска унија много средстава улаже у културне пројекте у постсовјетским земљама, па тако и у Грузији, додаје водитељка ШАФ-а, тако да не сумња да ће фестивал „ТОФУЗИ“ бити на високом продукцијском нивоу.
Трајковић ће, заједно са Нелом Ћурчијом, у оквиру фестивала одржати презентацију и промоцију врањског ШАФ-а и врањског фестивала “Златни пуж“.
– Кад год радимо неку овакву презентацију, сем наше врањске песме која ће се сигурно чути у фестивалском простору у Грузији, град Врање и јужњачки темперамент и уопште наша врањска и српска култура је нешто о чему ћемо такође говорити.
Кад год путујемо негде, долази то те неке размене и културног наслеђа – указује наша саговорница.
На фестивалу ће бити говора и о вези педагогије и анимираног филма, што је, истиче Снежана Трајковић, веома важна тема у време када су деца све више невербална, услед снажног утицаја дигиталних и виртуелних комуникација.
Доказ за то је и нова генерација полазника врањског ШАФ-а, која је недавно постала део велике породице Шафоваца, указује наша саговорница.
Нове генерације деце се по начину комуникације све више разликују од ранијих, тако да је кључ успеха ШАФ-а и прилагођавање метода рада са децом.
– Анимирани филм је само инструмент којим се постиже виши циљ, а то је социјализација деце кроз културу и уметност, а чини ми се да је то свима потребно, људима у трећем добу, једнако као деци и младима.
Свима је потребан један такав одушак јер заиста живимо у тешким и изазовним временима – закључује Снежана Трајковић.