Рак дебелог црева или карцином колоректума је малигни тумор који се може развити у нивоу целе дужине дебелог црева или на његовом завршном делу (ректуму). Најчешће се јавља без симптома, а кад се симптоми појаве, рак дебелог црева је најчешће већ узнапредовао. На ову тему смо разговарали са др Љиљаном Зафировић гастроентерологом Здравственог центра у Врању.
Рак дебелог црева чешће се јавља код мушкараца, него код жена и од њега оболи приближно 4.500 људи сваке године, а више од 3.000 умре. Најчешће се јавља након 60. године, а појава карцинома дебелог црева код људи млађих од 40 година, изузетно је ретка.
-Карцином дебелог црева је све чешћа болест и то је трећи најчешћи карцином, после карцинома плућа и дојке. Нажалост, из мог угла могу рећи да је све већи број пацијената са карциномом дебелог црева, истакла је докторка.
Са докторком смо разговарали и о томе како предупредити или умањити ризике од оболевања и од чега треба почети, како би своје здравље заштитили.
-Могу рећи да су веома значајни ти здрави стилови живота, а то значи физичка активност, адекватна исхрана, да треба избегавати црвено месо, индустријске производе, што више воћа, поврћа и житарица. Кључна је превентива, а то значи да особе које у породици имају оболеле од дебелог црева, размишљају о прегледу и колоноскопији, јер је превентива веома битна, наглашава докторка.
Докторка Зафировић наглашава да је скрининг тестовима могуће открити полипе дебелог црева пре него што се трансформишу у карцином колоректума.
-У Србији годишње оболи 4 и по хиљаде пацијената, а 3.000 умре. Оно што је најбитније јесте та скриниг метода, да се пацијенти не плаше прегледа и на време долазе на преглед. Симптоми на које би пацијенти требало да обрате пажњу јесу затвор, дијареја, губитак на телесној маси 10 и више килограма за кратак временски период, губитак апетита, крв у столици, све су то знаци да се треба прегледати. Мој савет је не бежати од колоноскопије и на време доћи до дијагнозе и предупредити болест и терапије које су касније заиста тешке, речи су наше саговорнице.
Преглед столице треба да раде сви људи после 40. године живота и то једанпут годишње, из три узастопна узорка столице. Колоноскопија је преглед током којег се, помоћу колоноскопа, оптичког инструмента, прегледава цела дужина дебелог црева. Колоноскопија се саветује као обавезан преглед после 50. године живота, без обзира на то да ли постоје фактори ризика.