Град добио грађевинску дозволу за санацију Александровачког језера

Градоначелник др Миленковић у емисији Реч више

Годинама је проблем Александровачког језера стајао у месту, упркос бројним покушајима да се питање санације и водоснабдевања овог језера реши. Коначно су се делом створили услови за то, добијањем грађевинске дозволе за рад.

Град Врање је добио грађевинску дозволу за санацију Александровачког језера, изјавио је градоначелник, др Слободан Миленковић, и нагласио да је припрема за овај тренутак трајала од 2017. године.

– Ја не желим да се враћам у прошлост, морамо само да констатујемо да је покушана једна санација језера 2010. године. 20. децембра 2012. дошло је до помора целокупног рибљег фонда који се тамо налазио. Дакле, један велики еколошки проблем и ми смо од 2017. године кренули са припремама, да бисмо дошли до овог момента да имамо грађевинску дозволу. Најпре је рађена Студија изводљивости, где су узимани седименти самог језера са дна, рађене анализе, бројна истраживања, посебна Студија изводљивости смањења нивоа подземних вода у Златокопачком пољу, где се, пре свега, тражило решење да језеро има континуирано снабдевање свежом водом, јер је суштина настанка проблема то што би преко лета Отуљска река пресушила и није било дотока свеже воде, тј. кисеоника, на неким местима језеро је било плиће и од два метра и дошло је до цветања тих алги. Сада је, кроз ове Студије, дато решење, нађено решење, и ја се надам да ћемо кроз пумпање те свеже воде из тих нових бушотина, и из некадашњих бунара који се налазе поред Мораве, успети континуирано да снабдевамо језеро водом и када се крене у потпуну санацију, да то буде дугорочно и одрживо, каже градоначелник, др Слободан Миленковић.

Нађено је коначно решење како да језеро има континуирано снабдевање свежом водом, а преостаје још да се обезбеде не мала средства за реконструкцију језера.

-Језеро на 120 хиљада метара квадратних је, пре свега ,било намењено, када се градило, за наводњавање, међутим, током времена је променило намену, за рекреацију и туризам. Таква ће намена бити и надаље. Као што знате, наше ЈП Урбанизам и изградња града Врања управо припремом Плана детаљне регулације ове локације је и добило награду за квалитетно урађен план. На нама је сада да обезбедимо средства, која нису мала, и ја у наредном периоду планирам да обилазим Министарства, пре свих Министарство за заштиту животне средине, и да све фондове који се јављају, европске за очување животне средине, користимо за реконструкцију и санацију Александровачког језера. Када ће то бити, ја не могу у овом тренутну да кажем и обећам, али сигурно ћу се борити да обезбедим та средства, истиче градоначелник.

Александровачко језеро деценијама уназад је било место за одмор и рекреацију Врањанаца, али и туриста. У више наврата овде је било великих помора рибе, језеро је уређивано према различитим техничким решењима и порибљавано. Последњи велики помор рибе догодио се децембра 2012. године, а 2017. је формирана Радна група за сагледавање ситуације и одређивање неопходних корака који се морају предузети како би се санирало ово вештачко језеро.

Please follow and like us:
Друштво