Према подацима Светске метеоролошке организације годишње се на планети догоди на стотине елементарних непогода, па се овај дан, 11.октобар, обележава као Међународни дан посвећен смањењу природних катастрофа. У целом свету предузимају се кораци како би се заштитило окружењe, макар у оном делу где је човек одговоран, јер је себи прилагођавао природу док је могао.
Поплаве, пожари, суше, урагани, земљотреси су природне катастрофе, које могу да утичу на појаву нових болести, нестанак квалитетен воде за пиће, промену климе, могу да нестану језера, да се шире пустиње . Човек је себи природу прилагођавао док је могао, сада је време да се човечанство покори природи и њеним законима. Као последица људске немарности, природа је дала свој одговор у виду њених природних катастрофа.
– На урагане утичу више силе, а и природа нам враћа данак, због тога што смо лоши и не поштујемо сами себе и друге не поштујемо. Када би чували једни друге не би се такве ствари догађале.
-Нико не поштује бога, то је узрок. Треба да се вратимо вери , да поштујемо једни друге, да не мислимо једни другима зло.
– Апсолутно је човекова кривица, што сe дешавају катастрофе.
-Људска бића су све ово направила. Људи се не слажу, раније су се људи слагали, па није било тако. Било је и раније али су се људи дружили. Мислим дa је све до човека, кажу наши суграђани.
Човек, ипак, може да утиче на смањење ризика од катастрофа, уколико је посвећен очувању околине, промовише културу свести о ризицима , делује превентивно, ублажава последице и буде спреман на одговор у случају катастрофе.
Укупна годишња штета од природних катастрофа креће се од 50 до 60 милијарди долара. У трци за храном и водом, људи су у последњих 50 година брже него у целој дотадашњој историји изменили еко-системе.