Андонова: Много пацијената са упалама плућа

др Јелена Андонов, начелница Грудног одељења

Упале плућа и прехладе обележиле су целу ову годину, за разлику од претходних, рекла је гостујући у нашем програму, начелница Грудног одељења докторка Јелена Андонов.  Пнеумонијуе или упале плућа ранијих година нисмо имали у јулу и августу.

Сезона је респираторних инфекција, од обичних прехлада, преко бронхитиса до упале плућа у свим животним добима. Међутим врло честе су и упале плућа.

-Имамо много пацијената са упалом плућа, али и младих, са значајном клиничком сликом. Апелујемо да се спроводе мере превенције, да се ветре просторије, перу руке, а старији да стављају маске где је већи број људи, каже начелница Грудног одељења, докторка Јелена Андонов.

Саветује да се не узимају антибиотици на своју руку. Уколико температура неколико дана не пада, обавезно је јављање лекару. Препоручује и да хронични болесници приме  вакцину против грипа. Андонова каже и да су ове године пнеумоније кренуле од априла и да још увек нису стале.

-То је нешто што видим да се разликује из доба пре ковида. Тада лети нисмо имали пнеумоније или је било спорадично.  Ове године нису стале. Било их је и јула и августа, истиче докторка.

Од хроничне болести плућа, попут астме у свету болује око 350 милиона људи, а око 400 милиона има  хроничну опструктивну болест плућа.  То значи да десет посто популације има неку од ових болести. Много је младих оболелих од астме, који тешко прихватају коришћење пумпице.

-Оно што желим да сви разумеју је да је то хронична болест, није то прехлада. Да би сачували свој дисајни пут код астме превасходно, то су млади људи, морају да користе инхалаторну терапију.

Лек за астму не постоји, али може да се држи под контролом и да се нормално живи. Неопходно је редовно коришћење пумпица које немају нежељених дејстава,  истиче докторка.

Please follow and like us:
Здравље