Амбасадорка Немачке у Србији, Анке Конрад, државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Зоран Антић, помоћник министра за јавна улагања , Владимир Мицић, представници министарства и KFW банке обишли су и званично отворили реконструисану школу Бранко Радичевић у Бујановцу. У реконструкцију овог објекта Влада Немачке уложила је скоро 4,4 милиона евра.
Амбасадорку Немачке, Анке Конрад су, испред реконструисане основне школе у Бујановцу дочекали државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Зоран Антић и помоћник министра за јавна улагања, Владимир Мицић, представници KFW банке, као и директорка школе. Ученици су немачким и српским заставицама поздравили госте, за које су припремили и поклоне добродошлице.
Кренуо је обилазак дворишта, спортских терена, котларнице и унутрашњости школе.
Уз подршку Владе Савезне Републике Немачке, зграда основне школе „Бранко Радичевић“ у Бујановцу, која је изграђена 1970. године, реконструисана је у периоду од 2021. до 2024. године и у целости је завршена. Ова значајна инвестиција, вредна 4,4 милиона евра, омогућена је преко немачке развојне банке КфW, а радови су спроведени у сарадњи са Министарством за јавна улагања Републике Србије, док је формални корисник пројекта испред Владе Србије Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
Реконструкција је обухватила све грађевинско-занатске радове у простору школе, обнову електро, водоводних и канализационих инсталација, изградњу нове котларнице и замену кровног покривача. На фасадним зидовима су уграђени нови енергетски ефикасни прозори и изведена термоизолација, што доприноси уштеди енергије и унапређује комфор ученика и наставника.
Влада Немачке је на овај начин још једном показала да је поуздан партнер Србије, истакла је амбасадорка Конрад.
-Радови на основној школи Бранко Радичевић трајали су нешто више од три године. Савезна влада је у реновирање уложила 4, 38 милиона евра. Школа је свеобухватно реновирана, како изнутра тако и споља. Модернизована је и сала за фискултуру и спортски терен. Истовремено 320 ученика ромске националне мањине из ове школе учествовало је у инклузивним радионицама, у складу са постојећим Наставним планом и програмом. Такође, они су могли да покажу своје таленте у креативним радионицама из области писања, цртања и уметности. Веома се радујем што школа својим ђацима и наставницима нуди боље окружење за заједничко учење и стицање искустава, истакла је амбасадорка Анке Конрад.
Пројекат реконструкције Основне школе „Бранко Радичевић“ део је програма Јачање социјалне инфраструктуре у градовима и општинама погођеним мигрантском кризом, који заједнички финансирају владе Немачке и Србије. Овај програм предвиђа обнову и изградњу укупно 12 јавних објеката, међу којима су школе, вртићи, здравствене установе и центри за социјални рад у осам општина широм Србије. Укупна вредност инвестиције процењује се на 25,4 милиона евра, од чега је немачка влада обезбедила 14,6 милиона евра, док је Република Србија обезбедила преосталих 9,8 милиона евра.
-Програм Полис је јако значајан за државу Србију, а ова реконструкција за стварање савремених услова образовања деце у Бујановцу, као и за допринос српско-немачкој сарадњи у развоју локалне заједнице, истакао је државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Зоран Антић.
Основну школу “Бранко Радичевић“ похађа 920 ђака. Сви они су се првог септембра, након три године, поново вратили у своју матичну установу и сели у своје клупе.
-Добили смо светле и окречене учионице, обновљену фискултурну салу, нове тоалете, обновљену котларницу са новом грејном мрежом, сређене спортске терене, сређено двориште и паркове. Нове методе васпитања и образовања захтевају нове услове. Управо су те услове добили сви ученици и запослени у овој школи, нагласила је директорка школе Гордана Златковић.
На овај начин школа “Бранко Радичевић“ и формално је отворена.
Овај пројекат представља пример успешне сарадње између Србије и Немачке у правцу унапређења образовне инфраструктуре, са циљем стварања бољих услова за образовање и развој најмлађих генерација у општини Бујановац. Програм има за циљ унапређење квалитета услова за образовање, здравствену заштиту и социјалне услуге у заједницама које су директно погођене миграцијама, стварајући боље окружење за живот и рад свих грађана у тим општинама.