Много је фактора погоршања стања неуролошких пацијената, неки од њих су и промена времена, док је генерика кључни фактор за развој одређених болести. Начелница Неурологије, др Гордана Радојчић каже да је и исхрана од пресудног значаја, али да у времену у коме живимо, више не важи правило да старије особе буду неуролошки пацијенти, већ да је та граница померена и да све више младих оболева.
Разлога је много због којих све више млађе популације има на Одељењу неурологије. Физичка активност, односно неактивност, генетика, стрес, начин живота, узроци су који младе људе доводе до хроничних обољења, па чак и инвалидности.
-Добијамо пацијенте са шлогом у њиховим 40-им годинама живота, хеморагија, односно крварење може да се деси и у 30-тим годинама. Утицај има и генетика и спољашњи фактор, али уколико у породици има чешће шлогова, крварења на мозгу, дијабетес, а притом не води рачуна о исхрани, физичкој активности, код таквих особа се ток болести убрзава, односно брже испољава, истиче докторка.
Препорука лекара, редовна терапија, доводи до одржавања неког тока болести у мирној фази, без погоршања. Оно што докторка Радојчић наглашава, јесте податак да све више младих са мултипла склерозом долази на њихово одељење ради терапије, која не доводи до излечења, али тренутно побољшава стање.
-То је болест која погађа млађу популацију, нажалост и која врло брзо доводи до инвалидности и до инвалидских колица. Они долазе код нас због једнокране терапије у трајању од пет дана. Могу рећи да сада има напретка у терапији, постоји високомодулаторна терапија која не лечи, али мења ток болести. Долазе нам и пацијенти са Паркинсовом болешћу, која такође онеспособљава човека у смислу храњења и способности за рад, јер њима руке дрхте, додаје начелница Неурологије.
Након шлога, крварења или тумора на мозгу многи пацијенти долазе до стања инвалидитета, односно одузетости неког дела тела. Зато се већ на лечењу приступа физикалној терапији, а након хоспитализације се одлази са одузетошћу једног дела тела на рехабилитацију у одређене бање и по речима др Радојчић, враћају се са самосталним ходом.