Крај Спомен костурнице одата пошта погинулима у Првом светском рату. Миленковић: Наша борба исконски је везана за слободу, за живот под својим небом

Полагањем венаца и цвећа крај Спомен костурнице на Шапраначком гробљу и одавањем поште погинулима из Врања и околине, настављено је обележавање 4. октобра, Дана ослобођења Врања у Првом светском рату. Присутнима се обратио градоначелник Врања, др Слободан Миленковић.

Градски мешовити хор извео је химну “Боже правде“, након чега су присутни минутом ћутања одали пошту страдалима у Великом рату.

Спомен костурница, пред којом је митрополит врањски господин Пахомије, са свештенством епархије врањске, служио парастос, вечно је коначиште 235 ратника из Врања и осталих крајева.

Први светски рат трајао је од 1914. до 1918. године, а у њему су учествовале 32 нације. 

На данашњи дан, пре више од века, становништво овог дела Србије дочекало је трупе војводе Петра Бојовића и победнике са бојишта Солунског фронта. 

О страдању српских ратника, који су патњу носили беспућима широм Балкана, говорио је градоначелник Врања, др Слободан Миленковић.

-Уздигнути из пепела, српски сељаци, српски војници, били су ударна песница савезничких снага приликом пробоја Солунског фронта, најављујући крај Великог рата. У страховитом јуришу долином Вардара, српске су снаге прегазиле противнике који су ужурбано напуштали своје положаје“, рекао је градоначелник и додао: „Драги пријатељи, историја нас учи да је слобода идеал малих и питомих народа, који су крварили да би је живели. Историја нас учи да не постоје неосвојиве тврђаве, односно непријатељи који не могу да буду савладани. Посебно они, туђини на туђој земљи, жељни туђих кућа и њива. Зато је наша борба исконски везана за слободу, за живот под својим небом. Јер како каже Алекса Шантић, “и свуда где је српска душа која, тамо је мени отаџбина моја, мој дом и моје рођено огњиште”, истакао је у свом говору градоначелник Миленковић.

О страдању српског народа у Великом рату говорила је и Оливера Ђорђевић, председница Удружења потомака ратника ослободилачких ратова Србије до 1918. године.

-Наш задатак јесте да чувамо и негујемо патриотизам и да младе генерације васпитавамо у духу родољубља, јер ће сени наших предака увек бити са нама, рекла је председница удружења.

Венце и цвеће су положили градоначелник Врања др Слободан Миленковић са сарадницима, командант Четврте бригаде Копнене војске пуковник Синиша Николић са сарадницима, народни посланици Драган Николић, Горан Николић и Слободан Петровић, заменик председника градске општине Врањска Бања, Марко Николић, делегације ПУ Врање, Центра БИА-e Врање, Удружења потомака ратника ослободилачких ратова Србије до 1918. године, СУБНОР-а, Војних пензионера, Српских ратних ветерана и Покрета ветерана.

У програму су наступили Градски мешовити хор и глумац врањског Позоришта Никола Стојковић.

Please follow and like us:
Друштво