У Србије се региструје значајни пораст респираторних инфекција и оболења сличних грипу и док је у 15 региона у држави регистрован вирус грипа, у Пчињском округу се чека одговор Батута, где су и послати узорци за одређивање постојања грипа, рекао је за наш програм епидемиолог др Слађан Станковић.
Прилог: Епидемиолог врањског Завода за јавно здравље, др Станковић каже да су протекле недеље имали 55 случајева са симптомима сличним вирусу грипа и да у наредном периоду очекују потврду постојања грипа на подручју нашег града и округа. Савет доктора је да се до тада придржавамо мера заштите, да избегавамо блиске контакте, поздраве пољупцем, руковање и боравак у колективу уколико смо прехлађени.
-У 15-ак региона у Србији је грип доказан и лабораторијски, а код нас се јављају клиничке слике које подсећају на оболење сличном грипу. Претходне недеље смо имали 55 случајева сличних грипу у Врању од 370 респираторих инфекција. Ситуација у општинама Пчињског округа је слична. повећан је број респираторних инфекција, а ми ћемо током недеље узимати узорке грла и носа и послати на Институт Торлак у Београду на испитивање , истакао је епидемиолог др Станковић.
У појединим окрузима Србије је потврђено присуство А типова вируса грипа АХ3Н2 и АХ1Н1 и Б вируси грипа, речи су нашег саговорника, који додаје:
-На сву срећу у овом порасту респираторних инфекција, школе су на распусти, те не долази у опасност могућност да поприми епидемисјку форму. У сваком случају грип има низак интензитет активности , има географску раширеност и очекује се да у наредном периоду, колико му је период активности од 6 недеља, буде у порасту. Зато је битно радити на имунитету, појачати унос течности, витамина ц и избегавање контаката, наглашава наш саговорник.
Епидемиолога смо питали и да ли постоји бојазан од вируса који је актуелан у Кини, на шта је доктор рекао, да не постоји јер то није нови вирус, већ је откривен 2001. године и има своју значајну активност у Кини због њихове бројности становника, док претња по међународно јавно здравље не постоји.