У оквиру такмичарског дела 44. Бориних позоришних дана, ансамбл Атељеа 212 одиграо је комад „Нестајање“. Представу је режирала Сања Митровић, према тексту Томислава Зајеца, једног од водећих хрватских драмских писаца.
„Нестајање“ је прича о односима родитеља и деце, о положају деце у образовном систему, о њиховом занемаривању и пре свега о злостављању деце.
Радња комада је смештена у интелектуалну вишу средњу класу хрватског грађанског друштва, где се одвија чвориште личних односа и преступа у занемаривању и злоупотреби деце.
Прича паралелно прати дешавања у две породице, породицу жртве и породицу злостављача, које су повезане трауматичном прошлошћу и које ће се поново сусрести на самом крају представе у трагичном завршетку.
Према речима актера овог позоришног комада, концепт је био минималистички, а средства грађења драме су била филмска.
– Кроз рад на представи сам схватила колико је заправо то нама блиска тема, иако се о томе јако мало говори, нажалост.
Сви смо се или директно срели са тиме у неком периоду свог живота или познајемо неког ко је био близу или се срео са тиме, али се о томе, нажалост, ћути из разних разлога.
И зато мислим да је битно да се о томе проговори зато што је то једна јако болна и на неки јако чудан начин свима нама блиска тема, што само говори у каквом времену живимо – указује Дубравка Мијатовић која игра Веру, жену професора Карла.
– Марко је у овој ситуацији човек који има трауму, али мислим да је он заправо рефлексија свих људи са траумом и човек који кроз драму приказује да, што више то држимо у себи, то је много опасније по све нас.
Мислим да он кроз игру саветује да сви треба да будемо отворенији и да видимо своје ране кроз разговоре – сматра Дејан Дедић који тумачи улогу Марка.
– Представа и текст Томислава Зајеца се баве нечим што је у последње време тема која ја изашла на површину, а то је однос између старијих и јако младих, однос између професора и његових ученика, однос између признатих академских грађана, научника и оних који тек започињу живот и шта је то са чиме се они суочавају у животу, учењу и проналажењу пута до образовања, као и то на какве све ризике могу да наиђу у таквом односу – наводи Светозар Цветковић, тумач лика професора Карла.
,,Борини позоришни дани” настављају се представом ,,Сумња“ у извођењу драмског театра ,,Никола Вапцаров“, Благоевград из Бугарске.
У суботу, на сцени врањског позоришта биће изведена представа ,,Било једном у Новом Саду“, Новосадског позоришта ,,Ујвидеки синхаз“, у режији Андраша Урбана.
У недељу, Народно позориште Битољ из Северне Македоније ће одиграти представу ,,Брод за лутке“, по тексту Кокана Младеновића и у режији Милене Марковић.